Konusu
: " Kendiniz, yakın ve uzak gelecekteki yaşamınız hakkında ne düşünüyorsunuz ? "


Yazar rumuzu:sancaktar457
Eser sıra no:101204eser08


ZEMHERİDE ERİYEN MUM

Seyrine daldığım sabahın ilk ışıkları hüzünlüce doğuyor bir hazan mevsiminin sabahında.

Seherden sonra sıcak bir esinti başlıyor, soğuğu bilmeyen sıcak yüreklerin diyarında yapraklar durmadan dökülüyor. Gözümün önünde düşen ilk yaprağı kendime benzetiyorum, gözlerinde poyrazlar esen dostun kalbinden kendimi söker gibi. Rüzgârın notalarını dilinde taşıyan iyi dostun dili oluyorum, zamanında öten horozun ötüşünden sonra. Çıplak ayaklarıyla çamurda iz yapan çocuğun hasreti doluyor içime. Ayakkabısının numarası yok, ayağındaki diken sayısı var içimdeki çocuğun. Tarlada çalışıp yorulan her dedenin alnındaki teri silen mendil olmak istiyorum. Küreğiyle toprağı ayırıp tohum değil de nasihat dikecekmiş gibi duruyor her bahçıvan gözümde. Yarınını heba etmiş elindeki sigarası ile zamanın genci. Gülüşünde hüzün esiyor, her bülbül gibi söyleyip dururum onların anlamadığı güzel sözlerin dilinden. Kopan her sazın teli gitara adanmış edebiyatımda. Kardeşlik dolu kasidelerde adıma yer arıyorum. Duran her saatin akrebine yelkovan olarak görev yapıyorum sevenlerin tahtında. Pak kalplerin güneşle batmamasını isteyen bir fenerim. Rüyalarda örülen güzel yarınların destesini topluyorum. Yalnız kalan serçenin hatalarını tek başına değil, koro halinde söylemeyi tercih eden bir serçe dostuyum ben. Nidayı nizamla, şiiri besteyle söyleyen bir sineyim ben.

Yarın yine güneşle doğduğumda, gülücükleri güneşle dışa saçacağım. Her kalbin ayrılığında dökülen su olacağım. Eda ile öten bülbülün sedasını saklayacağım. Her savaşın aynasını sebat ile kıracağım yüreklerde. Yeşeremeyen tomurcuklu umutları sevgiyle yeşertmeye güç gereceğim. Karantinaya alınan her pak yüreği savunmak vecibem olacak. Yaşamaya ilham veren her şiiri ben okuyacağım. Madara insanların saçtığı simaya siper olacağım. Oynanılan her kötü tiyatro sahnesinin izleyicisi değil, kötü tiyatro sahnelerinin bitişini destekleyen biri olacağım. Yamalı ceketi ile okula giden çocuğun defteri olacağım. Aydınlığı görmeyi isteyen her ayçiçeğinin ışığı olacağım. Ben mum olacağım, siz aydınlanın diye. Siz aydınlanırken ben eriyeceğim. Yankı yapan kötü bestenin yankılandığı duvarı kıracağım. Ölen her canın ardından doğan yetimin cananı olacağım.

Her güzel şarkının bir bitişi oluyor, her sabahın bir akşamı, her sevilenin bir gecesi. Sevilen her şiir deste deste köşeye bırakılıyor. Yazılan anı dolu günlük hatırlamak için açılıyor. Zihnin mum gibi eridiği zaman söylenen her söz sayıklanmak için taşa yazılıyor. Yarınlardaki çocuklara kavgayı değil barışı sayıklatacağım. Kendini görmek isteyene aynayı değil dostu sevdireceğim. Aldığım her harcın isyanını değil, şükranını bülten yapacağım. En güzel istekleri, adakları koşturacağım sonsuzluğun sahibine. Yarına sevdiklerimden çok sevilecekleri bırakacağım. En güzel anıların altına kısaltıldığını not edeceğim.


önceki eser / sonraki eser