Konusu
: " Kendiniz, yakın ve uzak gelecekteki yaşamınız hakkında ne düşünüyorsunuz ? "


Yazar rumuzu:sevginehri027
Eser sıra no:101211eser01


MUTLULUK BENİM GELECEĞİM

Çocukken haftalar bana asırdı;
Derken saat oldu, derken saniye…
İlk düşünce beni yokluk ısırdı:
Sonum yokluk olsa bu varlık niye?

Dizelerde de Necip Fazıl’ın belirttiği gibi hayat hüzün ve tebessüm.
İnsanoğlu isteklerle dünyaya gelmiştir. Kimisi “para” kimisi “şöhret” kimisi de “huzur ve mutluluk”. Dünya ölçülerine göre para ve şöhret önemlidir. Ama ne önemi var ki? Mükemmeller bilir para ve şöhretin her şey olmadığını. Merak mı ediyorsunuz ? Çok güzel olup da maddiyat gerektirmeyen bir şey: gülümsemenin parasal değeri yoktur, satın alınmaz, ödünç verilmez, dilenilmez, çalınmaz ama verilmedikçe hiç alınmaz.! Çoğu kişi önüne bir hedef yerleştirir. Ve o hedefe doğru adım adım yaklaşır. Bazıları acele edip koşarken ayağını burkar, bazıları yavaşlıktan zamanı yetmez ama en ideali; normal adımlarla, heyecansız ve “kararlı” ilerlemektir. Hedefiniz gideceğiniz yere benzer. Belli bir hedefiniz yoksa kaybolursunuz. Sonra ağlayan bir çocuk misali hayatınız olur.

Küçükken bize sorarlardı: “Büyüyünce ne olacaksın?” Hayatın zorluklarını bilmeden o ufak kalbimizle hemen hayalimizde büyüttüğümüz mesleği söylerdik. Tekrar sorarlardı: “büyüyünce ne olacaksın?” biraz büyüdük, kalbimiz biraz büyüdü, hayatın zorluklarını biraz öğrendik. Biraz daha kolay olan, ilgimizin biraz olduğu farklı bir meslek söyledik. Sonra tekrar sordular: “ne olacaksın?” biz büyüdük, kalbimiz büyüdü, hayatın zorluklarını tamamen öğrendik. İlgimizin olduğu ve istediğimiz mesleği bulmak amaçlı yollara koyulduk. Herkes o yolda telaşlı , hüzünlü, sevinçli karmaşık duygular içerisinde. Bende öyleydim. Ama ben ilgimin olduğu ve istediğim mesleği buldum. Ben hedeflediğim yere adım adım yaklaşıyorum. Hedefim: insanların haklarını savunmak, iyiyi ve kötüyü ayırt edebilmek, kimsesizlere kucak açmak ve en güzeli teraziyi dengede tutabilmektir. Herkes gibi benimde ileriye yönelik planlarım var. Liseden sonra iyi bir üniversite, hedefini zemine sağlam yerleştirmiş iyi bir meslek ve hayatımı birleştireceğim , hayat yoldaşım olacak mükemmel bir eş. Mükemmellikten kastım fiziki güzellik değil, huyu, konuşması ve kendisini tanımlatacak sihirli sözcükler.

Hayat bize bazen güler, bazen ise ağlar. Çoğunlukla ağladığını zannederiz. Ama her ikisi de eşittir. Bunu fark edemeyiz. Çünkü hayata bağlandığımızda, hayatla ilgilendiğimizde bakarız ki zaman çok çabuk geçmiş.

Unutma ki her dakikan, her saniyen, her salisen bile çok değerlidir. Zaman seni istediklerine, hedeflerine bir adım daha yaklaştırır.

Dünyevi hedeflerden ziyade çok düşündüm. Ben büyüyünce hayatta ne olmak istiyordum? Ve cevabını en güzel şekilde buldum.

Ben hayatta mutlu olmak istiyorum.


önceki eser / sonraki eser