Konusu
: " Kendiniz, yakın ve uzak gelecekteki yaşamınız hakkında ne düşünüyorsunuz ? "


Yazar rumuzu:çığ317
Eser sıra no:110127eser03


GÜNEŞ OLUR…

Hazan bebek çöpte ölü bulundu…

Annesi bir lise öğrencisi; yani genç daha… Benim ülkemde gençler madde bağımlısı, çete lideri, çocuğunu öldüren liseli bir anne… Olmasın.

Agos gazetesi yazarı Hrant Dink öldürüldü. Katili ünlü oldu. Benim ülkemde oldu. Olmasın…
Özgürlüklerin, insan haklarının en büyük devrimlerinin miladının başladığı bu topraklarda olmasın, ölmesin Hrant, katili ünlü olmasın, suça pirim vermesin medya, suçu çekici bulmasın ataları adaleti doğuran bu toprağın bu insanı… Olmasın.

Bahar Tayşan;16 yaşında… Yanlış ameliyatla yatağa bağımlı kaldı, bir pencere dostluğuna mahkum edilen bir genç kız o.Çok bilinen bir kanalımız bir yardım gecesi düzenledi, Bahar’ı çağırdılar. Sonra bağış toplandı ama kanal Bahar’a yardımın o kadarda acil bir mesele olmadığına kanaat getirip geri gönderdi Bahar’ı. Pencereden kurtulacağına inanınca kanatlanarak gelen Bahar’ı tekrar pencerenin vefasına bıraktılar. Benim ülkemde benim insanım yaptı umut kırıcılığını. Olmasın… Yapmasın.

İpek Tekin iki çocuk annesiydi, aile meclisi karar verdi, kocası öldürdü… Şanlı destanların yazıldığı bu kutsal toprağa verildi cenazesi; toprak üşüdü… Çağdaşlığın Mustafa Kemal ile en medeni ülkeleri bile utandıracak kadar yükseldiği bu topraklarda 80 yıl sonra töreden öldürülüyor hala insanlar. Kurtuluş savaşının yaşandığı bu topraklarda oldu bu basiretsizlik… Olmasın.

Çanakkale de ve daha nice acımasız harpte omuz omuza savaşırken bu toprağın çocukları ve aynı mataradan su içerlerken; dış düşmanlar tarafından birbirlerine düşürülüp, birbirlerini vuruyorlar. Benim ülkemde 20 yaşındaki genç asker bir gün ölebiliyor daha anlayamamışken yaşamayı. Ve onu öldürebiliyor be Çanakkale’de benim babamla omuz omuza çarpışmış babanın oğlu… Öldürebiliyor, kendi devletini dış devletlerle pazarlık yaparak zora sokmaya çalışabiliyor. Benim ülkemde terör var yaz bunu da şimdi 2011’e sol tarafımdaki yazıcı. Benim ülkemde Amerika’nın masasına oturup 20 yaşındaki genç çocuğu öldürmeyi planlayabiliyor atasını utandıran o silahlı çocuk. Benim ülkemde terör olabiliyor. Benim ülkemde 20 yaşındaki asker ölebiliyor; daha anlayamamışken yaşamayı…Olmasın.

Yakın ve uzak gelecekte ne görüyorum… Görmüyorum aslında, görmek istiyorum…
Çanakkale de olduğu gibi, şanlı destanımız Kurtuluş Savaşı’nda olduğu gibi yine omuz omuza türküler çığıran kardeş insanlar görmek istiyorum yüzlerinde ölümü ve öldürmeyi hiç bilmeyen insanların masumluğuyla…

Liseli öğrencinin uyuşturucuyla ve fuhuşla bilincini yitirdiği değil; bilinci ve ilmiyle ülkesinin adını daha yükseklere yazdırdığı bir ülke görmek istiyorum geleceğimde. Geleceğin öyle olması için çalışmalı bu genç çocuklar, ülkelerinin ekilmiş tohumları olarak güneşte pırıl pırıl parladıkları bir gelecek düşlüyorum.

Hrant yaşasın ve anlatsın istiyorum; kimse engelleyemez, fitne düşüremez içimize; bu toprak öyle uludur ve öyle kutsaldır ki, Laz’ı da Çerkez’i de Ermeni’si de kol kola gezer sokaklarında. Kimse öldürülmez etnik kimliğinden ötürü. Ve meşhur olmaz katiller. Biliyorum bu ekinlerin ekildiği bu topraklarda çok kolay güneşi doğurmak tek eksik; inanç…
Biz birbirimiz yerine ne zaman ki başladık düşmana güvenmeye; yıprandı gelecek umutlarımız…
Ben bir gelecek istiyorum bu güzel ülkemde… Sımsıcak bir güneşin parladığı sokaklarında; adı sevgidir onun…

Bir gelecek düşünüyorum öyle uzak değil inanırsak olacak yakın bir gelecekte. Öyle bir gelecek için çalışmalıyız, biliyorum.

Öyle bir gelecek… Kardeşçe!


önceki eser / sonraki eser