Konusu
: " Kendiniz, yakın ve uzak gelecekteki yaşamınız hakkında ne düşünüyorsunuz ? "


Yazar rumuzu:hazar965
Eser sıra no:110121eser01


MÜCADELECİ TOPRAKLAR

Ben ve gelceğim.İnsanoğlu geleceği bilme kabiliyetine erişememiştir.Lakin tahmin etmesi mümkündür.Hedefleriyle ulaşır tahminlerine.Benim de hedeflerim var.Doğru yada yanlış elbet bir yolda ilerleyeceğim.Doğruluğu umarak,doğruları örnek alarak.Bilmem uygun olur mu? Ümitsizlik kanayan yaram,hiç durmadan.Ama yinede deneyeceğim.Yaşar mı insan tamamen ümitsizce,eğer yaşasa minikler doğduğu gün ölmek isterdi tanrıya yalvarırcasına.Şüpheyi bırakarak şudur ki en büyük hedefim ben değil biz diyebilmek.

Ben...Ne önemim var ki? Önemsizliklerin baş rolü oynadığı dünyamda.Atamın kutsal kemikleri sızlıyorsa mezarda,ülkem toprakları haykırıyorsa doğruları doğruca,yanlışları bizler yaşarken ''ben'' demem vicdanımı yanlışa sürüklemez mi? Güneşin kendini zerifçe gösterdiği bu vatanda üşüyoruz ben ve benim gibiler.İnsanı insan yapan duygularıdır,mantığıdır.İnsanlık bencillik demek olmuş,doğru denilen yanlışa kapılmış.Ayrımcılık her safhada kendini özene bezene göstermekte.Ne önemi var kadın yada erkek olmanın.Mühim olan bilek gücümüdür? Ne gerek var ki Türk-Kürt tartışmasına.Atamın gülümseyerek baktığı ufka,nefretle bakacak kadar köreldik mi kardeşlerim? Kadın-erkek ve doğu-batı demeden sarmadık mı savaşın doruğunda yaralarımızı,sarılmadık mı ümidin can verdiği titrek ellerle.Anımsayamadığım bir utanç kaplıyor yüreğimi.Sendin Atam sendin bizi milletleri kıskandıracak kadar millet yapan.Biziz Atam biziz sana saygıda kusur eden.

Hayranlık duyarım hep mücadeleci insanlara.Ne de müthiştir ki kaderin karanlığına direnerek aydınlığı hayal edebilmek.Tıpkı savaşın ortasında huzuru düşünebilecek kadar kararlılığa susamış gibi.Vatana olan tutkuyla açmalıyım pencerelerimi mücadeleye.Bu isteğin yanı başında ki körü körüne bataklığa ilerleyişlerimizde var.Bir zaman makinası olsaydıda hatalar düzeltilebilseydi.Ama yok,hala hallerinden memnun gözükenler var.İşimiz zamanla değil, insan bilinç altın da yatan değişmez yanlışlarla.Bir örnek vermeden geçemeyeceğim.Yasalar kadın-erkek eşitliğinden söz edip dururlar.Sonuna kadar haklılar.Fakat kağıt üzerinde kalmış,toplum kanına işleyememiştir.Nedir ki farkımız? Yasak meyveyi birlikte sahiplenmedikmi? Halen milyonlarca kadın zulme mahkumdur.Pek çok olay neden hukukla değil de zorbalıkla halledilmekte.Küçük bir kız çocuğu aşkın anlamını bilmezken neden aile baskısına maruz kalır ki? Belkide o narin elleri kalem tutmak için yaratılmıştı.Gelecek azimli kişiliklerle gerçek kimliğine kavuşacaktır.Yanlışlar ''düzelemez''anlamına gelmez ki.Adalet adına mücadeleye.Geleceğimi süsleyen hayallerim,pasif bir ülke bireyi olarak harcanmamalı.

Şu doğan güneş,temiz kokan toprak.Burası bizim ülkemiz.Her birimiz neden hukukla değilde silahla çırpınanların haline bakakalıyoruz.Bu memleket bizim.Dünyada tek.Her bir taşı gözümün elması.Neden değerlendirmek yerine,neden sürgüne doğru gidiyoruz.Herşeyiyle bizim,benim vatanım.Bu sınırları en yüksek seviyeye çıkarmak için elimden geleni yapmalıyım.Bir gün bu topraklar layığını bulursa bende Atamın gülümseyeceğini hissedeceğim.Onun fikirlerini benimsemekle kalmayıp sonsuza kadar yaşatmak için ufak bir desteğim olursa işte o zaman kendimi gerçek bir Türk insanı göreceğim.Benim geleceğim de,yaşamım da bundan ibaret olmalıdır.Eşitlik en büyük nimetlerden biridir.Bunu değerlendirmeli yani ülkeme fazlasıyla aktarmalıyız.Biz Türk milleti öyle hedefler seçmeliyiz ki ,ilimle,sanatsal kişiliğimizle gerçek bir ülke,dolu dolu gülümseme.Öyle bir tarihimiz var ki,yüzyılları korkutur gözleri.Bir denizi var ki nasıl da gürlemesini bilir.

Benim vatanım aşktır,ömürdür.Kıymetli şehitlerin yattığı bu topraklar candır,en cesaretli şiirdir.Çekinmeden kendi kanıyla düşman boğacak kadar kudretlidir.Bizim vatanımızdır,kardeşliklerin gökyüzüne ulaşmasıdır.Benim hedefim ise yıldız toplamaktır.


önceki eser / sonraki eser