Konusu
: " Kendiniz, yakın ve uzak gelecekteki yaşamınız hakkında ne düşünüyorsunuz ? "


Yazar rumuzu:okuryazar123
Eser sıra no:110128eser02


DÜŞÜNÜYORUM ÖYLEYSE VARIM (!)

Benim için gelecek; şekersiz çay tadında süregelen, iddialı hayallerden türetilmiş hayat şiirinin bir dizesi sadece. Ve geçmiş ise soyut bir sohbet anısında doldurulmuş bir fincan kahve. Biz ‘bugün’lerde elimizde kahvemiz, yeni dizeler yazıyoruz; karalama kâğıdı misali harcanmış fakat yaşanmamış tüm bu hayatlara.

Evet, ben böyle düşünüyorum genelde. Basit ve lirik hayatlarımıza attığımız fırça darbeleri beklide bunu söylemek. ”Ben düşünüyorum” diyebilmek. İnsanın doğasında hazır bulunan bu yetenek bu kadar genellenebiliyorsa eğer, ben düşünüyorum diyen herkes varsa zaten, amaçsızca yürüyen cesetler kadar korkuncuz hepimiz. Düşündüğünüz her şey üzerine bahse girerim ki düşündüğüm her şey yüzde sekseninize yanlış geliyordur.

Peki… Yanlış olan düşümden düşen, tasarı bir gelecek mi sadece? Yoksa sizin göremediğiniz, geçmişimin gökkuşağı dinginliğinde gölgeleri olabilir mi, gelecek dizesine yazdığım her sözcük için tekrar tekrar düşünmemi sağlayan? Nefes alıyorsam değil. Düşünüyorsam da değil, yaşadığımı hissediyorsam; Evet! Varım ben.

Yaşamım farklı ağızlarda, farklı şekillerde yorumlanabilecek çok eski, modernize bir dil. Çaba gerektirmeden oynanan, repliklerini kalbinizin derinliklerinde hissedebileceğiniz bir oyun. Okuyucu ya da izleyici olarak tanımlanan genel kitle ise satirik bir trajedi karşımda. Oyuncularıma adaletli bir alkış duyamıyorum ne zamandır, oysa bu küçücük yaşlarında neler başarabileceklerini kanıtlıyorlar bir bir. ‘’Ben” kanıtlıyorlar hayat sahnesinde. Çoğunuz anlamadan yargılıyorsunuz belki de. Yaşayıp görmek yerine, sadakatinden bir an bile şüphe edilmeyecek önyargılarınıza inanmakta kararlı görünüyorsunuz.

Hayatın ya siyah ya beyaz olduğuna da inanmakta oldukça ısrarcısınız.
Siz ciddi bir toplu vakasınız.

Farklı düşünen insanları yargılayıp idam ettiren bir tarihten gelen insan grubunun daha ne kadar sağlıklı olması beklenebilirdi ki zaten?

Ben çok konuşurum. Çok yazarım. Çok hayal ederim. Ama benim hayallerimin ana teması kendi geleceğim olmuyor çoğu kez. Bu yüzdendir ki arz ettiğim tüm bu sitem içerikli sözler, gözde yorgunluğa neden olabilecek hassaslıkta yazılmıştır. Mesela; gözleriniz “Ben başarılı bir doktor olacağım, binlerce hayat kurtaracağım” gibi basmakalıp bir gelecek tercih edebilirdi, taze bir kalemin döktüğü ergen kalmış sözcükler yerine. Eğer ben bu şekilde yazıyor olsaydım, küçük “Ben”ler isyan ederlerdi, sergilemezlerdi bu piyesi. İllaki “ne olacaksın büyüyünce?” diye soracaksa o “büyümüş” bedenler, onlara şöyle söylemek doğru olur zannımca;
“Ben şeytanın avukatı olacağım amcacım!” Saygılarımı arz ederim.


önceki eser / sonraki eser