Konusu
: " Kendiniz, yakın ve uzak gelecekteki yaşamınız hakkında ne düşünüyorsunuz ? "


Yazar rumuzu:albatros935
Eser sıra no:110208eser02


İŞTE BEN...

İnsan tabiatı gereği hayatının her evresinde farklı bir kimliğe bürünür. Bebekken bize yakıştırılan saf bir görünüş, okullu olduğumuzdaki ilk çocukluk yılları ve nihayet lise dönemindeki kişiliğimiz. Ve sonrası üniversite düşüncesi. Daha doğrusu hayatımızın ilk ve belki de en önemli noktası. Gerçeklere, başlangıçlara atılan ilk adım. Sırtımıza yüklenen ağır sorumluluklar.

İşte ben... Liseli bir genç kız kimliğimle ideallerim, sorumluluklarım, geçmişim ve geleceğimle ilgili med cezirlerim.

Nereye gideceğini bilmiyorsan hangi yoldan gittiğinin de bir önemi yoktur. Bunun için idealler insan için bir yol göstericidir. Evet idealler. Bizlere yaşamı sevdiren, uğruna her şeyi feda edebileceğimiz idealler.

Hayatımı güzelleştirmek veya düzene sokmak benim bu anı nasıl yaşadığıma bağlıdır. Başarıya ulaşmak her zaman çok çalışmak değildir, her şeyden önce başaracağına inanmaktır. Başarının sırrı o anı yaşamaktır ki, anı yaşamak hayatın bizi sürüklediği ortamı değerlendirmektir. Nasıl mı? En basitinden hedeflerimize ulaşmak için çıktığımız yolculukta karşımıza çıkacak engellere takılmayarak, tökezleyip düşmeyerek, hatta sonuç ne olursa olsun asla ve asla pes etmeyerek devam etmeliyiz.

Girdiğin ortamda tanıştığın insanlarla yaptığın sohbet sonrasında soracakları ilk soru "İleride ne olacaksın?" olur. Hiç kimse sana "İdeallerin uğruna neler yapabilirsin?" demez. Bunun sonunda insanın kendine olan güveni artacakken, klişelikten dolayı en bayat cümleler ve en sinir bozucu duyguların çatışması yaşanıyor. Ama bunu hiç kimse anlamıyor ya da anlamak istemiyor.
Hayata tozpembe bakanlar veya hayatın mantığını çözenler bir an olsun gelecekteki hallerini hayal edecekler. Görecekler ki o zaman hayat daha anlamlı olacak ve daha bir güzelleşecek onların ellerinde.


Kimisi gerçeklere zincirlenilmiş, kimisi bulutlar üstünde hayaller. Ben? Tabi ben de düşündüm gelecekteki halimi. Bir de bakmışım ki üzerimde beyaz bir önlük Genel Cerrahi Uzmanı oluvermişim. Kritik bir ameliyat için beni çağırıyorlar, koşuyorum hastane koridorlarında. Gözleri yaşla dolu bir babanın hayata tutunmasına vesile oluyorum. Evet ben hedeflerine ulaşmış, insanlara yardım etmenin gururuyla hayat felsefesini devam ettiren, sevilen, aranan en gözde genel cerrahlardan biri olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Sait FAİK 'in de dediği gibi


"Dünyayı güzellik kurtaracak, bir insanı sevmekle başlayacak her şey."

Hayallerimiz bir taneyle sınırlı değildir. Unutmamalı ki insan hayal ettiği müddetçe yaşar. Benim hayallerim arasında duygusal akımlar çok fazla. Hayal kurarken bile duygularımdan ödün veremiyorum. Adeta yaşamak istediğim şehir, okumak istediğim üniversite, çalışmak istediğim hastane beni bekliyor. Nerede mi? Denizin mavisinin yeşile çaldığı, martı seslerinin yankılandığı Ege'nin kalbinde; İzmir'de. Evet doğru düşünceler içersindesiniz. Ben İzmir'de eğitim görmek, bu cennet şehrin havasını teneffüs etmek, bu şehri yaşamak istiyorum. Bunun nedeninin "Deniz Tutkusu" olduğunu düşünüyorum. İzmir benim için bambaşka bir şehir.

Sen yoksun
Deniz yok
Yıldızlar arkadaşım
Ya bu gece harika bir şeyler olsun
Yahut bir bomba gibi
İnfilak edecek başım
...
Ne güzel söylemiş Atilla İLHAN. Her ne kadar yazılış amacı farklı olsa da ben şiirin bu kısmını İzmir'e uyarladım, işte o zaman beni anlatmış oldu şair. Tek gerçeğimi; İzmir'e hasretimi. İzmir... Onu düşlemek bile bana umut veriyor. Aklıma geldiği her an sokaklarındaymışım gibi huzurlu hissediyorum kendimi. Sanki kelebekler içimde dans ediyor. Kalbim titriyor adeta. Hissettiklerim benim, ideallerim uğruna atacağım adımları sağlamlaştırmam için uyarıyor. Bu da beni bu anı nasıl değerlendirmem gerektiğini düşünmeye itiyor. Bütün hayallerimin kilit noktası bu anı nasıl yaşadığıma bağlı. Ya anahtarı kilide oturtup kapıyı açacağım ya da bu kapı benim için sonsuza dek kapalı kalacak.

Dünyanın karamsar halini düzeltmenin tek yolu kendini tanımaktan geçiyor. Platon'un da dediği gibi "İnsanın kendini fethetmesi zaferlerin en büyüğüdür." İşte ben bunu başardım ve ideallerimin peşinden emin adımlarla ilerliyorum...


önceki eser / sonraki eser