Konusu
: " Kendiniz, yakın ve uzak gelecekteki yaşamınız hakkında ne düşünüyorsunuz ? "


Yazar rumuzu:amasya234
Eser sıra no:110221eser36


ÇEKMECEMDEKİ GELECEK

Biliyorum ki ben bugünün bana kazandırdıklarıyla geleceğe hazırlanıyorum. Eğer bir lise öğrencisiyseniz ve bir kaleminiz bir de defteriniz varsa gelecek onlardır sanırsınız.
Diş hekimliğini okuyorum. Sanki bunun için var olmuşum gibi. Sabunlarla kalıplar oluşturmak; iki denklemi bir araya getirmek, bölme işlemi yapmaya çalışırken bir türlü söyleyemediğim periodontoloji dersim… Hayatımızda hedeflerimizin ardı arkası kesilmez. Kaç gündür gazetede dikkatimi çeken haber: “Genç Diş Hekimleri Büyüledi”

Haberin devamında, yoğun çalışma temposuyla geçen beş yılın acısını çıkaran genç diş hekimlerine fakülte dekanının tavsiye dolu açıklamaları: “Sizlere tavsiyem aklınıza gelen tüm güzellikleri ertelemeden yaşayın. Biraz hayat deneyimi ve 50 yılını aşmış bir insan olarak sizlere bu sözleri söylüyorum, dilerim hayat gönlünüzce olur.”

Bu haberi de ilkokul arkadaşlarımın mektuplarının arasına koyarken, çok özel bir yere sahip lise yıllığım gözüme çarpıyor. Klasik ama o günleri dolu dolu yaşamamı sağlayan birkaç cümle:
“Seni unutmayacağım Vakvak, umarım her şey dilediğince olur.”

Aslında gelecek ararken bugünü yaşayamaz, geleceğe sahip olduğumuzda geçmiş günlerimizi anarız. Cümleme döngüyü bozmadan devam edeceğim, geçmişte çok isteyip yapamadığım hobilerimden biriydi fotoğrafçılık. Madem anı yaşayamıyoruz o an hep bizimle kalsın. Kendime verdiğim sözü yerine getirmek için hemen ders almaya başladım. Bu konudaki merakım çevreme de yansımış olacak ki annemin çektiği ve mezuniyet hatırası olarak bana verdiği bir fotoğraf karesi… En önemlisi de diplomanın yanında küçük bir not:

5.sınıfta tıp derslerini alan Diş Hekimliği Fakültesi öğrencisi klinik barajlarını da tamamladıktan sonra mezuniyete hak kazanır!

Şimdi bugünü öyle güzel yaşamışım ki kendime saygımı hiç yitirmemişim. Özgürlüğüme bağlı biri olmama karşı anı yaşayabileceğim, geçmişi anabileceğim bir hayat arkadaşım bile var.
İçinde hedeflerimi barındırdığım çekmeceme bakarken gözüme çarpan, hayatımı değiştiren kitaba, Piraye-Nazım Hikmet-, göz atmadan geçemedim. Kitapta hayallerimi süsleyen muayenehanemi anlatan sayfayı eşime de okuttum.Bir hafta sonra büyük bir sürpriz beni bekliyordu. Eşime minnettardım, artık kendi muayenehaneme sahiptim. Açılış kurdelesini keserken içim içime sığmıyordu. Benim için hep çok özel yere sahip olacak ilk hastamı da gönderdikten sonra hedeflerimi barındırdığım o küçük çekmecemi kapattım…

Ben hayatı basamak basamak yaşayacağım gelecek! Şimdi yapmam gereken ise lisenin bana verdiği bir defter ve bir kalem ile evime çıkan basamakları geride bırakmak…

Hayallerinizi koca bir dünyaya sığdırmanız bile sizi kısıtlar. Ancak onları gerçekleştirdiğinizde size kalan küçük bir çekmece olur. Size hissettirdiklerini bir yere sığdırmayı hayal dahi edemezsiniz…


önceki eser / sonraki eser