Konusu
: " Kendiniz, yakın ve uzak gelecekteki yaşamınız hakkında ne düşünüyorsunuz ? "


Yazar rumuzu:anahtar171
Eser sıra no:110218eser05


BİR ÇİFT GÖZDEN UMUDA BAKIŞ

Bir nefesle başladı her şey … Bedenim kalp atışlarımla can buldu. Dünya, penceresini araladı yavaş yavaş ve ansızın kendimi hayatın içinde buldum. Belki bir rüyaya dalıyorum şimdi, hayatıma yön vereceğim bir rüyaya. Belki de herkesin baktığı yönden bakıyorum dünyaya.
Yaşam gemimizi sağ salim limana ulaştırmamız için tek yol; öncelikle kendimizi tanımak ve hedeflerimizi beynimizin bir köşesine büyük harflerle yazmaktır. Daha sonra, belirlediği gayeler uğruna mücadele etmekle geçen bir ömür, insanı varlığın manasına götürür. Unutmayalım ki rotası olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım etmez, edemez.

Ben, adresi bilmiyorsam ne yaparsam yapayım yolumu bulamam. Karanlık sokaklarda ve sessizliğin tam ortasında kaybolmaya mahkum olurum. Kısacası her şey bende başlıyor ve bende son buluyor.

Tüm gençlerin, hatta yetişkinlerin dudaklarından dökülen her cümle geleceği konu edinir bir yerlerinde. Bunları yazarken bile hep geleceği hayal ettiğimi fark ediyorum. Gelecek … Yakın veya uzak. Bir gün mutlaka yaşayacağım o günleri. Ama benim için önemli olan gelecek diye tabir ettiğim günlerin beni zamansız ve hazırlıksız yakalamaması. Her şeyden önce benim geleceğim ülkemin geleceğini oluşturacak. Bunca sebepten ötürü ben eğer bensem, ben eğer bir insansam, ben eğer yaratılmışsam gelecek nesillere yararlı olacak bir şeyler bırakmalıyım. Sınırsızlık sınırımı çizdikten sonra iyi ve doğru olan her şeyi yaşamalı ve ulaşabildiğim herkesin yaşamasını sağlamalıyım.

Aldığım her nefesin hakkını vermeliyim, her nefeste yeni şeyler öğrenmeliyim. Hangi ırktan, hangi dinden, hangi görüşten olursa olsun dünyadaki bütün kardeşlerimin yaşam maratonunda hızlı ve emin adımlarla ilerlemelerini sağlamalıyım. Öyle bir ömrüm olmalı ki bu vatana hatta tüm insanlığa adayacağım, öyle bir ömrüm olmalı ki yıllar gün gibi, günler saat gibi geçtiğinde pişmanlık duymayacağım ve öyle bir ömrüm olmalı ki ben gittikten sonra bu kubbede hoş bir seda bırakacağım.

An oluyor bir garip duyguya varıyorum

Ben bu garip dünyada acep ne arıyorum ?

Bazen bu soruyu soruyorum kendime. Neden yaratıldım, bu dünyada ne işim var? diye. Fakat içimdeki haykırışı duymam uzun sürmüyor. Bir görevim var benim, yaratılışımın bir amacı var. Türk’ün, Arap’ın, İngiliz’in, Rus’un… Hepimizin bir görevi var bu evrende. Hepimiz barışı, huzuru, adaleti ve dünya düzenini sağlamak için gönderildik. Bu nedenle toplumun faydasına olacak işleri teoriden pratiğe dökmeliyiz gücümüz yettiğince.

Gündemde bir konu var kulaktan kulağa konuşulan. Asırlarca birlikte yaşadığımız, gülüp, ağladığımız ve hatta cephede sırt sırta savaştığımız kardeşlerimiz, biz özerklik isteriz, ayrı bir dil isteriz diyerek ortalığı karıştırmak isteyen ve iki millet arasındaki güçlü bağı parçalamayı hedefleyen bazı kişilerin oyunlarına alet oluyorlar.

Selçuklu, Osmanlı, Türkiye… Sadece isimleri değişti bu devletlerin. Bu ülkelerde Türk’lerle kardeşçe yaşayan farklı ırklardan insanlar vardı ve hala var. Biz – onlar diye bir ayrım yoktu hiçbir zaman ve olmayacak da. Öyle yüce bir devlet ki Türkiye, farklılıkları zenginlik olarak görüyor. Bütün ırklar bizim kültürümüzün bir parçası. Bu aldatmacalara kanmayalım, inanmayalım onların yalanlarına. Ülkemizdeki insanları Türk’ler ve biz diye ayıran kişilerin inadına, el ele vererek haykıralım ‘ biz kardeşiz ‘ diye. Bunu başarmak hepimizin hedefi olmalı ve unutmayalım ki bu vatan hepimizin vatanı.

Gelecekte millet farklılıklarının sorun olmasını istemiyorum. Aslında hiçbirimiz istemiyoruz. Biz bir bütünüz, parçalanamayız. Zorluklara rağmen, ayrılmadan ayakta kalmalıyız. Bir ağaç gibi tek ve hür, bir orman gibi kardeşçesine yaşamalıyız bu topraklarda. Ancak ülkemizin geleceği olursa bizim de bir geleceğimiz olabilir. Ancak böylece çocuklarımıza ve yaşayacak nesillere güzel bir gelecek bırakabiliriz. Sadece birlik ve beraberliğimizle vatanımızın daim var olmasını sağlayabiliriz. Ve böylece zamanın dahi alkışlayarak andığı Atatürk’ün ve kahraman atalarımızın hakkını ödeyebiliriz. Türkiye’nin ileride de farklılıklarıyla ‘ tek bayrak, tek vatan, tek amaç ’ içerisinde, diğer milletlerle birlik ve beraberlik içinde olmasını istemek en büyük idealimiz olmalı ve ideallerimizi gerçekleştirmek için mücadele etmeliyiz. Benim en büyük temennim bu.

Atamızın tek bir cümlesi her şeyi özetliyor aslında: ‘Benim naçiz vücudum bir gün elbet toprak olacaktır, fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır. ‘ Sen bir bütün olarak var ol ki Türkiye’m, geleceğimin kapısını aralayan anahtar yüce varlığın olsun.önceki eser / sonraki eser