Konusu
: " Kendiniz, yakın ve uzak gelecekteki yaşamınız hakkında ne düşünüyorsunuz ? "


Yazar rumuzu:ayışığı555
Eser sıra no:110209eser02


ELBETTE PARADOKS YAŞAYACAĞIM

Bir genç kız, geceleyin başını yastığa koyduğu zaman yarınıyla ilgili hayaller kurabilir. Uçsuz bucaksız, alabildiğine özgür, ne güzel hayaller… O genç kızlardan biri de benim işte ve hayallerim gökyüzü kadar sonsuz, okyanuslar kadar derin, anlamlı.

İnsan her şeyden çok annesini sevebilir, yeni aldığı arabayı, arkadaşını, kardeşini sevebilir. Hayal edebilir gelecekte seveceği şeyleri. Bana göre ise sevgilerin en yücesi vatan sevgisidir. İşte ben bugün içimdeki vatan sevgisi kıvılcımının giderek ateşe dönüşmesi sonucu gelecekteki mesleğim konusunda kesin kararlar sahibiyim. Kendimi hedefime yöneltip, en güzel, en saf hayallerimi vatanımla süslüyorum. Vatanım; benim geleceğim, ailem, namusum, her şeyimdir. Hayallerim, hedeflerim önce vatanım içindir.

İmkânsız hayallerim yoktur benim. İmkânsız hayal olduğuna inanmam ya gerçi. Bunca yıllık okul hayatımda okuduğum, duyduğum, gördüğüm, hissettiğim ve mantık süzgecinden geçirip gönlümün tahtına oturttuğum şeylerdir hepsi.

Yakın geleceğimde kendimi hala ahşap sıralarda oturan bir öğrenci olarak görüyorum. Annemin sabahları öperek uyandırıp kahvaltımı önüme getirdiğini hala… Annem… Bana otobiyografini yaz deseler başlığını ‘’annem’’ koyarım bu yüzden. Hayallerimi gerçekleştirmemdeki en önemli desteğim ve ölene kadar hep ihtiyaç duyacağım tek kişi belki de.

Lise öğrenimim beklentilerim doğrultusunda olmadı. Zaten hayatta her şey istediğimiz gibi olsa, hayal kırıklıklarından sonraki mutlulukları bu kadar iyi tadabilir miyiz? Hedeflerim konusunda yeterince kararlı davranmadım şimdiye kadar belki; ama bundan sonraki hedeflerim konusunda çok kararlıyım.

En fazla üç yıl sonra ODTÜ Siyasal Bilimler Fakültesinin koridorlarında yürüyebilmek en yakın hayalim. Dolu dolu yaşanan üniversite yılları… Amfide ders dinleyen, okuyan, araştıran, tartışan; uzun kıvırcık saçlı bir genç kız… Hırslı ve heyecan dolu…


Çok çalışacak, yorulacak. Hayat hep güzel şeyler sunmayacak ona. Gün gelecek hırpalanacak. Ama hiç yılmayacak. Tökezlese de düşse de üzerini silkeleyerek kalkacak, yeniden başlayacak. Sonunda başaracak cumhurbaşkanlığı forsunu taşıyan o siyah arabaya binmeyi. Koşarak kapıyı açacak bir görevli. Düğmelerini sonuna kadar iliklemiş, saygıyla eğecek başını. Şık giyimli, kendinden emin kırk yaşlarında bir kadın inecek o arabadan. Türkiye’nin ilk kadın cumhurbaşkanı… Korumalar eşlik edecek ona hızla merdivenleri çıkarken. Gazetelerin flaşları patlayacak. Vatan için, millet için önemli kararlara imza atacak. En az iki-üç dil bilecek. Hiç düşünülmeyeni şimdiye kadar, o düşünecek; hiç yapılmayanları gerçekleştirecek. Ondan habersiz kuş uçmayacak bu memlekette. Ülkesine göz dikmeyecek hiç kimse. Hiç kimse parçalayamayacak bu eşsiz toprakları. Birlik ve beraberlik için, barış için ne gerekiyorsa yapacak. Atatürk’ün: ‘Büyük olmak için hiç kimseye iltifat etmeyeceksin: Hiç kimseyi aldatmayacaksın. Ülke için gerçek amaç ne ise, onu görecek, o hedefe yürüyeceksin. Herkes senin aleyhinde bulunacaktır; herkes seni yolundan çevirmeye çalışacaktır, fakat sen buna karşı direneceksin. Önüne sonsuz engeller de yığacaklardır. Kendini büyük değil, zayıf, araçsız, hiç sayarak, kimseden yardım gelmeyeceğine inanarak bu engelleri aşacaksın. Bundan sonra da sana büyük derlerse, bunu söyleyenlere güleceksin.’’ sözü çınlayacak kulaklarında.

Hayat hep işten ibaret değil tabii ki. Akşamları yemek masasının sandalyeleri boş olmamalı. Yakışıklı ve kariyer sahibi bir eş, birbirinden sevimli iki çocuk renk katmalı masaya. Sohbet etmeliler yemeklerini yerken. Çocuklarını öperek yataklarına yatırmalı, masal okumalı onlara gündüzlerin cumhurbaşkanı gecelerin annesi.

Öyle bir gelecek istiyorum ki kimsenin gücü mutluluğumu bozmaya yetmesin, öyle bir vatan istiyorum ki hiçbir çıkar gözetmeden birlik ve beraberlik içinde yaşasın insanlar, öyle bir şans istiyorum ki hayallerim gerçek olsun, cennet vatanım hiçbir zaman cehenneme dönüşmesin.


önceki eser / sonraki eser