Konusu
: " Kendiniz, yakın ve uzak gelecekteki yaşamınız hakkında ne düşünüyorsunuz ? "


Yazar rumuzu:barış119
Eser sıra no:110223eser11


BALONA BAĞLI HAYALLER

Aslında hiç kimse dert etmiyormuş gibi gözüksek de herzaman aklını kurcalar geleceklerimiz. Ve bunun üzerine hayaller kurarız. Gelecek deyince herkesin aklına gelen şey meslek. Ne kadar başarılı olduğumuz mesleğimizle yada maaşımızla ölçülüyor ,suratımızdaki gülümsemeyle değil. İlerde ne olacaksın diye sorarız çocuklara hiçbir zaman “Sadece mutlu olmak istiyorum” diye bir cevap gelmez. Ve geleceği planlamaya çalışırken elindeki en büyük fırsatın belkide kaçıp gittiğini farketmezsin.Hayallerimize ulaşabilmek için çabalarken şuanda olan ve yaşamamız gereken şeyler elimizden uçup gider.

Yapmamız gereken onca şey arasından biz ileriye odaklanmışızdır. Bir an önce büyümek isteriz ,büyüyünce de özlemle geri dönmek isteriz on beş yaşımıza. İşte ben öyle biri olmak istemiyorum neyi, ne zaman yaşaması gerektiğini bilen ,hiç keske demeyen biri olmak istiyorum. Büyüdüğümde çok iyi bir ünivesitede okuyor olabilirm ama kendime kazandırdıklarım çok daha önemli. Eğer toplum içinde konuşamayan,konuşulan konu hakkında en ufak bir bilgisi olmayan, silik bir kişilik olursam ne anlamı kalmış o üniversitenin.Sınavdaki netler çalışarak artar ama dik durabilmek hem sabır hem yürek ister. O kişi kendini toplumda belli eder. Her zaman için ihtiyaç duyulan,aranan kişidir. Pratik zekalıdır , kolay çözümler bularak işin içinden zararsızca çıkabilir. Örnek alınandır her zaman. Bu herkesin hayali ama ne yazık ki hepimiz böyle değiliz. Bazılarımız hayal kurmakla kalıyor sadece. İşte yürek bu zamanlarda lazım.

Risk almak ve başlamak için. Böyle cesur insanlar çok az dünyada. Hepimiz çıkabilecek problemleri düşünüyoruz ama olma olasılığı çok düşük problemleri bile aklımızdan geçiriyoruz, “Ya şöyle olursa” demekten canımız çıkıyor. Sonra bir kişi çıkıyor aynı fikirle dünyaca ünlü olmuş, diğeri hala aynı yerde sayıyor. Aslında ilk sen bulmuştun ama neye yarar? Cesur olucaksın,başka türlü silinip gidersin. Oysa bunu hiç hayal etmemişti çoçukken. Geleceğimizde istemediğimiz şeyler elbet olacak ama önemli olan onları olumlu hale getirmek. Yani bardağın dolu tarafından bakmayı öğrenmeliyiz. Hayatı programlamak ama şimdiden da geri kalmamak lazım. Risk alarak toplumda ortaya çıkmamk lazım. Kısacası hayat bir yolculuksa sürdüğün arabanın önemi yok ,manzaranın keyfini çıkarmak lazım.


önceki eser / sonraki eser