Konusu
: " Kendiniz, yakın ve uzak gelecekteki yaşamınız hakkında ne düşünüyorsunuz ? "


Yazar rumuzu:bilge365
Eser sıra no:110223eser01


HEDEFE DOĞRU BİR KOŞU

“İnsanın kendini fethetmesi zaferin en büyüğüdür “ demiştir ünlü filozof Platon.Her insan hayatını mutlu yaşamak ister, güzel umutlarla ayakta kalmaya çalışır.Her insanın hedefinde,var olduğu sürece sorunlardan uzak,mutlu bir yaşam modeli vardır.Bu zamana kadar sanki hayatım üniversite ile sınırlıymış gibi hep bu çalışma ve hayal ile planlar yapıyordum; fakat bu yarışmaya konu olan “yakın ve uzak gelecek” kavramı daha güzel, daha çok hedeflerimin olması gerektiğini ,hayatın her alanında , başarılı ve mutlu olmak için bunun gerekli olduğunu idrak etmemi sağladı. Balıkesir Anadolu İmam Hatip Lisesi 11. sınıfta okuyorum. Okulda gördüğüm derslerin dışında çağın gereği olan farklı konularla da ilgilenerek kültürümü geliştirmeye çalışıyorum. Özellikle felsefe,psikoloji ve edebiyatla derinlemesine ilgileniyorum.

Hedeflerimi belirlemiş bulunmaktayım. Öncelikle önümüzdeki yıl girecek olduğum üniversite sınavlarına hazırlanıyorum.Yaz tatilinde ise,bilgisayar kursuna katılmayı,geçmiş yılların konularını tekrar etmeyi planlıyorum .Üniversite de ise hedefim edebiyat veya psikolojik danışmanlık rehberliği bölümünü okumak istiyorum. Üniversiteyi bitirdikten sonra en büyük hedefim öğrenimime yurt dışında bir üst seviyede devam etmek ve öğrenim gördüğüm alanda kariyer yapmaktır. Yaşamımın her anında ve alanında kendimi aranılan, çağdaş ve entelektüel bir fert olarak yetiştirmek toplumda bu özelliklerimle yer almak istiyorum. Boş zamanlarımda tiyatro, keman, plates ile ilgileniyorum.

Lise ve üniversite hayatımı yakın gelecek ,ondan sonraki çalışma ve sosyal hayatımı ise uzak geleceğim olarak planladım. Ünlü filozof ”BERNARD SHAW” “Eğer yürüdüğünüz yolda güçlük ve engel yoksa , bilin ki o yol sizi bir yere ulaştırmaz” demiştir.Bu sözden de anlaşılacağı gibi hedeflerimize ulaşmak düz bir yolda yürümek gibi kolay olmayacaktır.Sonuçta hayat bir yarışmadır.Bu yarışmayı kazanmak veya kazanmamak kişinin kendi elindedir.Bize düşen ise bu zorlu yarışta mücadele etmek,yılmamak ve vazgeçmemek,ideallerimizi diri tutup hedefe doğru yürümektir .Hayatta küçük,büyük her başarı bir mücadelenin ürünüdür; çünkü insanlar daima farkında olsalar da olmasalar da bir yarışın içindedirler.Kim çok çalışırsa sonuçta o kazanır. İlk hedefim mutlu olabileceğim bir meslekle buluşmaktır. Eğer sevdiğim bir işle uğraşırsam hayata daha güler yüzlü bakabileceğime inanıyorum Mutlu olursam başkalarını da mutlu edeceğime inanıyorum. Çünkü ancak kendileri mutlu olabilen insanlar başkalarının da mutluluğa yürümesine yardımcı olabilirler. İnsan kendinde ne varsa, karşıya ancak onu verebilir. Günümüzde insanların mutsuz olduklarını, doğru iletişim kuramadıklarını, kendilerini iyi ifade edemediklerini gözlemliyorum. Bu yüzden de “ne yapabilirim, insanlığa nasıl faydalı olabilirim” diye düşünüyorum? Psikolojik danışmanlık bölümünü okursam, hayata pozitif bakabilen, yaşama sevinci duyan, hayattan ne istediğini bilen, amacına uygun yaşayan bireyler yetiştirmek en büyük idealimdir.Çünkü yaşadığımız çağda çoğu insan, sorunları çözmek yerine sorunlardan kaçıyor, en ufak bir sorun karşısında psikolojik tedavi görüyor. Bilinmelidir ki sorunlardan kaçmak daha çok sorun yaşamanın ilk adımıdır. Ancak bunu başaran bireyler mutlu olabilirler . Öğretmen olursam öğrencilerimle, bugün örnek aldığım bazı öğretmenlerim gibi ilgilenip, onları hayatın her alanına, en güzel şekilde hazırlamak isterim.

Güçlükleri büyütmeyip,önce gözümüzde küçültürsek sorunların nasıl eriyip gittiğini onlara, yaşayarak göstermek isterim.Onları sadece sınavlara değil, hayata hazırlamayı başaran bir öğretici olmak en büyük idealimdir.

Şüphesiz her umudu iki sayfalık bir kağıda aktarmak mümkün değildir. Ben her gün hayallerimde kim bilir kaç kağıda umut dolduruyorum ve hayata umutla bakan herkesle bir gün yollarımızın kesişeceğine İNANIYORUM …


önceki eser / sonraki eser