Konusu
: " Kendiniz, yakın ve uzak gelecekteki yaşamınız hakkında ne düşünüyorsunuz ? "


Yazar rumuzu:botan171
Eser sıra no:110223eser10


DÜŞLER KORİDORU

İnsanoğlu yaratıldığı günden bu yana zaman mefhumuyla ilgilenmiş, hayatında meydana gelen tüm olayları bu olgu üzerinden değerlendirmiştir. Geçmişte neler yaptım, ne yapıyorum, gelecekte neler yapacağım veya yapmalıyım diye düşünüp durmuş.

Her insan gelecekte nasıl bir yaşamın kendisini beklediğini merak eder. Başarılı olacak mıyım, hangi mesleği seçeceğim, rahat bir hayat mı yoksa zorlu sıkıntılı bir hayat mı beni bekliyor, mutlu bir yaşam sürüp aileme, milletime faydalı bir birey olabilecek miyim?
Geçmiş dönemlerde (hatta günümüzde bile) bazı insanların bunları öğrenmek için fal, burç, sihir gibi yanlış yollara yönelebildiklerini okuyoruz, duyuyoruz. Bana gelince böyle şeylere inanmamakla beraber bize verilen iradeyle hayatımızın ileride iyi mi, kötü mü olacağına karar verenin biz olduğuna inanıyorum. Başka şeylerin de etkisi olduğu doğrudur. Lakin birinci derecede kendimizin bu yolu belirlediğini düşünüyorum.

Şu an dokuzuncu sınıf öğrencisiyim. Altıncı sınıftan itibaren iyi bir liseye gitmeyi, özellikle yatılı okumayı hep istedim. Kendimce elimden geldiği kadar çalıştım. An itibariyle bu isteğime kavuşmuş bulunuyorum. İtiraf etmek istemesem de bazen aileme yakın olsaydım daha mı iyi olurdu diye düşünüyorum. Belki bu düşünceme sebep daha yolun başındayım, 3 yıl daha var deyip yakın gelecekte beni zorlukların beklediğini varsaymamdır, bilemiyorum.

Genellikle her insanın kendi için belirlediği bazı hedefleri vardır. Tabii ki benim de kendim için belirlediğim, olmasını istediğim bazı hedeflerim var. Başta düzgün karakterli bir insan olmak (babam hep bunu vurgular) iyi ve ilgi duyduğum bir meslek sahibi olmak, maddi gelişimimle birlikte maneviyatımı kuvvetli tutmak, yeni gelişmelere açık; fakat kültürüne, geleneklerine bağlı kalmak, iyi bir aile kurup mutlu olmak…

Hatırlıyorum da çocukken bana sorulan “Büyüyünce ne olacaksın?” sorusuna cevabım her seferinde değişirdi. Her çocuk gibi doktorluk birinci meslek, sonra polis, öğretmen hatta büyük bir markete alışverişe gittikten sonra içindeki çikolata ve oyuncaklardan olsa gerek “marketçi” olmayı bile düşünmüştüm.

Bakıyorum, büyümüşüm; ama düşüncelerim her gün olmasa da yine de değişiyor. Tam her şey yolunda, ilk hedef olarak belirlediğim okulumu iyi bir sonuçla bitirmeye kilitlenmişken, iyi geçmeyen bir sınav, arkadaşlarımla yaşadığım bir problem o gün için bende hedefime ulaşamayacağım hissine kapılmama sebep oluyor. Yakın geleceğimle ilgili güzel düşüncelerim benim ve ailemin mutlu olması, kardeşlerime örnek olma gibi hayallerim buğulanıyor. İleriye doğru olumlu düşüncelerim bir anda olumsuza doğru yön değiştiriyor. Allah’tan kalıcı bir his değil. Kendimi toparlıyorum, düzelmeyecek şeyler değil diye kendimi motive ediyorum. “Bunlar ilk yılın verdiği zorluklar, bir alışma dönemi, daha iyisini yapabilirim.” diyorum. (Bunlar da annemin nasihatleri, ama ne yalan söyleyeyim zaman içinde hak veriyorum.) Bir de ergenlik dönemi duygu ve düşüncelerin sık değişmesi, başaramama kaygısı her gençte olabilecek davranışlarmış. Mış çünkü bunları da annem söylüyor. Ona hak verdiğimi söylemiştim. Çünkü bir müddet sonra unutuyor, okulumda olduğum için mutlu oluyorum. Hedeflerime ulaşmam için bu okulun çıkmam gereken basamaklardan biri olduğunu biliyorum. Bir yerde okumuştum: “Hiç kimse başarı merdivenlerini eli cebinde çıkmamıştır.” Zorluklar olacaktır. Hem ne kadar zor olursa ileride o kadar tatlı, keyifli, kıymetli olacağını düşünüyorum. Olabildiğince olumsuzluklardan etkilenmeden eğitimimi tamamlamak yakın gelecekteki en büyük amacım. Eğer bu amacımı gerçekleştirirsem, uzak geleceğimde yani bir 10–15 yıl sonra kendimi istediğim yerde, hedeflerine ulaşmış bir şekilde, başarılı ve mutlu bir birey olarak görebileceğime inanıyorum.

Her kışın ardında bahar, her zorluğun arkasında kolaylıklar vardır. Gerçekten isteyen, çalışan, uğraşan bir insanın elde edemeyeceği şey yok gibidir. Yeter ki zorluklar ve sıkıntılar karşısında azimle ve kararla yılmadan çabalasın. Her şeyin iyisine sahip olacaktır. Ne demişti bir büyüğümüz: “Güzel gülleri koparanlar, ellerini dikenlerden sakınmayanlardır.


önceki eser / sonraki eser