Konusu
: " Kendiniz, yakın ve uzak gelecekteki yaşamınız hakkında ne düşünüyorsunuz ? "


Yazar rumuzu:çığlık135
Eser sıra no:110217eser01

ZİFİRİ BİR YERLERDE

Elimde Diyojen’in feneri
Kendimi arıyorum…

Özgürlüğü bulmak istiyorum, kendimi, fikirlerimi… Aynalar olmadan beni bana yansıtabilecek birilerini. Bulursam tereddütlerim ortadan kalkacak; geçmiş, gelecek, bugün kendimde anlam bulacak biliyorum. Belki de bütün sorumluluklar ve sonuçlar üstümde toplanacak. Çünkü zor kararlar sorumluluk gerektirir. Kabul ediyorum: Kendimi arıyorum!

Her adımım her seçimim bir sonraki adımıma yön veriyor. Adımlarım bazen çıkmaz gibi görünen yollara soksa da diğer bir adımı atıp çıkmak yine bana düşüyor. “Genel düzen” benim dışımda akıp giderken “kendi düzenimi” ben belirliyorum.

Tek açıdan değil; mümkün olan her açıdan önyargısız gözlerimle bakmak istiyorum dünyaya ve dünyama…

Bir şey, her zaman doğru ya da her zaman yanlış değildir. Yaklaştığım zaman, birbirinin zıttı gibi görünen şeylerin arasında sadece ince bir çizgi olduğunu görüyorum. İşte ben bu çizgilerden ilerlemek istiyorum. Sadece tek tarafı seçme zorunluluğu neden? Birden çok doğru varsa “bir şey-ci” , “bir şey-ist” olmak istemiyorum. Tüm açılardan kendime uygun olanları seçip çizgilerde mutlu olmak… Çizgiler kıvrılıp çıkmaz bir labirente döner belki, bu da bir ihtimal. Ama denemek istiyorum. Belki kendi çizgilerimi yaratırım sonunda.

Tüm sesleri duymak istiyorum; bastırılmış ya da zaman içinde kaybolmuş tüm sesleri. Sormak istiyorum duyan duymayan herkese… Rüyalarım, senaristinin belli olmadığı, yönetmeninin bilinçaltım olduğu filmler... Rüyalarımı yazmak istiyorum. Uyandığımda mı rüya bitiyor; yoksa uyuyunca mı gerçek hayat başlıyor? Ne zaman uyanığım? Cevabını kimsenin bilmediği sorular sormak istiyorum.

Beni anlayan birini anlamak istiyorum. Gerçek dostlarımdan hiç ayrılmamak… Her anımı hatırlamak istiyorum. Sadece hatırlamak ve özgür bırakmak. Fotoğraflarla anıları dondurmak korkutucu geliyor, bırakayım geçmişte akmaya devam etsinler…

İçimdeki sesi hiç kaybetmemek istiyorum; çünkü ışığım onda gizli. Hayal edebileceğim şeyleri seçmek istiyorum ya da seçtiğim şeyleri hayal edebilmek. Ama önce ne seçeceğime karar vermek… Ve tüm bunlar kendi düzenimde olurken genel düzenden kopmamak… Tek ama birlikte, özgür ama kurallı, aydınlık ama karanlık…

İz bırakmak istiyorum, izler; oyun bitince çizgilerde özgürce dolaşabilecek izler…
Kendimi arıyorum; ama bulmak için değil. “Oyun” zaten “kendimi aramam” ; bulursam oyun biter!

Diyojen’in feneri elimde
Aydınlıkla karanlığın arasında zifiri bir yerlerde
Kendimi arıyorum…


önceki eser / sonraki eser