Konusu
: " Kendiniz, yakın ve uzak gelecekteki yaşamınız hakkında ne düşünüyorsunuz ? "


Yazar rumuzu:çikolata111
Eser sıra no:110221eser07


KENDİM, YAKIN VE UZAK GELECEĞİM

Bir insanın kendi geleceği hakkında fikir yürütememesi ne kadar acı bir şey. Bu, sanki kendini tanımamak, ne istediğini ve neleri sevdiğini bilmemek, her şeye “bilmem…” demek gibi bir şey. Bu kişilerden biri olmak benim en büyük sırrım desem yalan olmaz. Ben, bir restorana gidince ne yiyeceğine karar veremeyen bir insan olan ben, kendimi gelecekte her yerde görüyorum.
Her şeye yetişen, oradan oraya koşturan, belki arada bir şekerleme yapan bir muhabir olabilirim. Yaratıcılığıyla fark yaratan, göz önünde olmaktan hoşlanan, hayal dünyasına dalıp çıkan bir tasarımcı belki de. İnsanları düşünen, onlar için en faydalı haliyle gece boyunca bir kez bile göz kırpmadan uyanık kalan, araştırmacı bir doktor bile olabilirim. Hatta bir avukat, itfaiyeci, öğretmen, bilim adamı… Belki de bir film yıldızı olurum, sadece biraz şansa ihtiyacım var o kadar. Her istediğimi başarabilecek kapasitem var benim, tek sorun ne istediğimi bilmemek, bilememek.

Kim bilir ne zaman karar vereceğim. Belki bu yıl içinde, belki gelecek yıl veya üniversite sınavına hazırlanırken. Belki de hiçbir zaman. Belki bütün hayatım boyunca “Acaba bunu seçseydim neler olurdu?” diye her şeyden şüphelenmeye mahkumum. Ya yanlış mesleği seçersem? Ya yanlış kararlar verip hayatımı mahvedersem? Yıllarımı yanlış hedefler, ulaşamayacağım saçma hayaller peşinde koşturarak harcamak istemiyorum. Ben sadece ben olmak istiyorum. Peki ya her şeyi kafamda çok fazla kurcalıyorsam? Belki de her şeyi abartıyorum.

Tek bir şeyden eminim. Türkiye’de okumayacağım. Bunda kesinlikle kararlıyım. Hayatı boyunca dil eğitimi almış, annesinin babasının sorunlarını ve şikayetlerini dinlemiş, her olasılığı kafasında değerlendirmiş bir genç olarak yurt dışına çıkmakta iyi edeceğimi düşünüyorum. Yeni yerler görüp yeni insanları tanıyacağım. Yeni bilgileri kafama tıkıp yeni kültürleri öğreneceğim. Her tatilde annemleri göreceğim. Üniversiteyi orada bitirip iş dünyasının o stres ve yarış dolu, hiç bitmeyen yoluna atılacağım. İş konusunu fazla kurcalamak istemiyorum çünkü bir kere dalınca, boğulmadan kurtulamıyorum.

Hayatımın aşkıyla tanışıp evleneceğim ve belki de bir çocuğum olacak. Belki de torunlarım Ay’a taşınacaklar. Belki yeni bir gezegen keşfedilecek ve Dünya’daki herkesi o gezegene aktaracaklar. Bilemiyorum, belki bu kadar uzun yaşamayacağım. Bütün bu saydıklarım hayalden ibaret ne de olsa. Oysaki gerçek hayatta kaç kişinin hayali gerçek oluyor? Kaç kişi hiçbirini yaşayamadan bu dünyaya veda ediyor? Kaç kişinin hayalleri saçma bulunup yenileri belirleniyor? Hayat bu işte, ne olacağı belli değil.

Tabii, yeni bir mekanizma icat edip tarihe geçme olasılığım da var. Saçma fikirlerim ve becerilerimle Guiness Rekorlar Kitabına ben de imza atabilirim gelecekte. Sesimi bir kayıt cihazına aktarıp uzayın derin, sessiz ve karanlık köşelerine yollayabilirim. Bir gün tek başıma sokakta yürürken Dünya’ya bir meteor çarpabilir veya daha basit olarak, kadının biri benim üstüme yanlışlıkla bir kova dolusu asit dökebilir. Bana bahaneler de sayabilir, “Seni görmemiştim, çok üzgünüm.” gibi. Fakat bu bahanelerin hiçbiri benim eski vücudumu geri getirmeyecek ne de olsa. CERN projesinde çalışırken Dünya’nın ortasında kocaman bir kara delik açabilirim. Greenpeace kuruluşuna katılıp doğayı korumak amacıyla sloganlar savurabilirim. Bir terör örgütünün başına geçip, onu içeriden çökertmek için elimden gelen her şeyi yapabilirim. Dünya barışını sağlayabilirim. Küresel ısınmayı durdurabilirim, böylece herkes kurtulmuş olur. İnsanlar, hayvanlar, bitkiler. Yeni bir canlı türü de yaratabilirim. Dünyanın en güzel yiyeceklerini pişirebilirim, en güzel binalarını dikebilirim. En güzel giysileri tasarlayıp ünlü olabilirim. En müthiş buluşu icat edebilirim.

Ben her şeyi yapabilirim, geleceği değiştirebilirim. Her şey benim ellerimde, bana bağlı. Hayatımı kendim belirlerim. Tek yapmam gereken hayal etmek, kendime güvenmek, hedefler belirlemek ve onlara ulaşmak için müthiş bir azimle kendime sarılmak.önceki eser / sonraki eser