Konusu
: " Kendiniz, yakın ve uzak gelecekteki yaşamınız hakkında ne düşünüyorsunuz ? "


Yazar rumuzu:efsunkar495
Eser sıra no:110222eser19


KONFORLU YALNIZLIKLAR

Her geçen gün teknoloji baş döndürücü bir hızla gelişiyor. Yarın neyin icat edileceğini tahmin etmek zor. Yarın nasıl güne uyanacağımızı şimdiden söylemek imkansız.
Bundan otuz sene önce herkesin cebinde bir telefon olacağını söylenseydi, eminim gülünüp geçilirdi. Ya da yüz elli sene önce televizyondan bahsedilseydi, bundan söz eden insanları katrana batırıp tüye bularlardı o zamanın insanları. Sonra da bir uçurumdan atarlardı her halde. Ama bugün cep telefonu da var, televizyon da. Üstelik bunlara her geçen gün yeni yeni özellikler ekleniyor.

Bugün de gelecekle ilgili tahminlerde bulunmak yukarıda anlattıklarımızdan hareketle insanlara anlamsız gelecektir. Çünkü teknoloji bizim hayallerimizden daha hızlı gelişiyor. Teknolojiyi geliştiren insanların hayallerini yakalamak için, onlardan daha gelişmiş bir beyne sahip olmak lazım. İnsanların bugünkünden daha konforlu, daha hızlı, daha güzel, daha heyecanlı yaşayacakları kesin. Ancak daha mutlu, daha sosyal, daha sağlıklı, daha huzurlu olacakları konusunda şüphelerim var. Her yeni icat bizden ve doğadan bir şeyleri geri getirmemek üzere alıp götürüyor. Her geçen gün adı duyulmamış yeni bir hastalık, gazetelerde, televizyonlarda insanları korkutuyor. Gün geçmiyor ki televizyonlarda, gazetelerde bir çevre felaketi haberi görmeyelim. Her akşam haberlerin yarısı bunalım geçiren insanlara ait haberlerle dolup taşıyor. Güzel haber görmek, duymak neredeyse imkansız.

Teknolojik gelişmelerle insanlar daha konforlu bir hayat sürüyor. Doğru. Ancak, arkadaşlık bağları her geçen dakika biraz daha zayıflıyor. Her yeni icat bizden ve doğadan bir şeyleri götürürken dostluklarımızı da yanına alıyor. Her geçen dakika arkadaşlarımıza ayıracağımız zamanın düşmanı, dostlukların düşmanı yeni bir icatla karşılaşıyoruz. Eskiden arkadaşlarımızın sıcak şakaları bizi güldürüyordu, şimdi soğuk makinalar, soğuk oyuncaklar.

Eskiden insanlar otobüsle bir yerden bir yere giderlerken birbirleriyle muhabbet ederlerdi seyahat süresince. Bugün her koltuğun arkasında bir televizyon… Yarın belki her koltuğun arkasında daha eğlenceli ama daha yalnız, soğuk bir oyuncak… Arkadaşlarımızla aramızda soğuk bir iletişim var. Yarın daha soğuk olacak. Soğuk ekranlardan daha net, daha hızlı, daha güzel, daha kaliteli, daha soğuk görüntülerle sohbete dalacaklar. Evlerinden daha az çıkacaklar.
Şehirler kalabalıklaşıyor, teknoloji gelişiyor; ancak insanlar yalnızlaşıyor. Milyon nüfuslu şehirlerde tek başına geçirilen, kimsenin haberi olmadığı konforlu yalnızlıklar.


önceki eser / sonraki eser