Konusu
: " Kendiniz, yakın ve uzak gelecekteki yaşamınız hakkında ne düşünüyorsunuz ? "


Yazar rumuzu:güvercin201
Eser sıra no:110221eser25


BUGÜNDEN SONRASI YARINLAR

Nedir gelecek?

Zaman bakımından ileride olan mı?

Gerçekleşmesi beklenen bir umut mu?

Mucize mi yoksa bir dilim mi?

Daha yaşanmamış ama yaşanacak zamanlardır gelecek.

İçi dolu ama anahtarını bulamadığımız kilitli bir sandıktır; ne zaman ne olacağını, bize neler hazırladığını bilemediğimiz.

Peki, önemli soru şu belki de; ya ne zaman ne olacağını bilmek istiyor muyuz? Gelecekte biz ne olacağız, nerede, kiminle, nasıl yaşayacağız ya da etrafımızdakiler ne yapacak? Gelecekteki yakın çevremizde kimler olacak? Bütün bunların cevabını verebilmek için sandığın anahtarını bulmamız gerekmez mi? O zaman anahtarı nasıl bulacağız?

Ben şu an yazı yazıyorum acaba yarın ne yapacağım, yarın da mı yazı yazacağım. Bugünden sonraki yarınlar değil midir gelecek, hani şu cevabını bir türlü bilemediğimiz yarınlar.
Haydi, o zaman gelin yarınlara hayali bir yolculuk yapalım.

Zaman geçtikçe eminim ki teknoloji epey ilerlemiş olacak, belki de uzayda yaşam olur ya da başka bir gezegende yaşarız. Bu arada da teknik bakımından insanlık alır başını gider. Ama bütün bunlar olurken elimizin altından kayıp giden bir doğanın da olacağından emin olabiliriz.
Evet, sandığın anahtarını bulmamız imkânsız olabilir ama ona ulaşmak için elimizde bazı ipuçları vardır. Şu anki yaşamımız gelecekte neler olabileceği hakkında bize yol gösterir. Günümüzde yeşil alanlar, mavilikler bu haldeyken gelecekte her şeyin daha mı iyi olacağını düşünüyoruz. Bugün hiçbir çaba içinde değilsek yarın nasıl bir çabaya gireceğiz.

Biraz da kendim ve çevrem üzerinden gideyim. Geçmişten bahsederken yaptık, oldu, bitti ve en acısı o da vardı ama artık yok deriz. Gelecekten konuşurken olacak, yapacağım, başaracağım gibi olmamış ama olacağı söyleyen eklerle kurarız cümlemizi.

Benim hayatımda, o da vardı ama artık yok dediğim, kalbimde ve aklımda derin izler bırakan 2007 yılından beri anneannemin olmaması. Artık o benim gelecekte yaşayacağım olaylarda, karşılaşacağım zorluklarda ya da kazanacağım zaferlerde yanımda olmayacak.
Deniz sahildeki kumları, zaman geçmişteki anıları nasıl peşinde götürüyorsa günler geçtikçe dostlar da birbirinden uzaklaşıyor.

Çok yakın olduğumuz, birbirimize kardeş dediğimiz bir grubumuz vardı. Üç kızdık; sırdaştık, dosttuk bugünün deyişiyle kankaydık. Ama zaman bizi yavaş yavaş ayırdı ve şimdi hangimiz nerede, ne yapıyoruz hiçbirimiz bilmiyor. Taşınma olayları, okul değiştirmeler, şehir dışlarına çıkmalar bunlar her ne kadar aşılacak nedenler gibi gözükse de nedense olmuyor ve engel çıkıp aşılamıyor. Anneannem gibi, artık bu arkadaşlarım da benimle değiller. Ama ben inanıyorum belki bir gün, yıllar sonra bir yerde karşılaşacağız ve eski dostluğumuza devam edeceğiz. O günleri heyecanla bekliyorum.

Benim kilitli sandığımda yer almasını umduğum en büyük şey iyi bir hukukçu olmak. Toplumdaki haksızlıklara, yanlışlıklara, dengesizliklere; yaşamdaki tüm hukuksuzluklara, eşitliksizlere karşı mücadele edeceğim. Bu işlerin savaşla olmayacağını göstereceğim. Bütün bunları da o sandıktan çıkacak hukuk diplomamla başaracağım.

Zaman geçtikçe hayatımızda hep gidenler mi oluyor? Hayır, tabii ki gelenler de oluyor. Günler geçtikçe hayatımda derin izler bırakan arkadaşlarım oldu, oluyor ve olacak. Geçmişten bugüne zaman aktıkça zaferlerim oldu ve olacak. Yeni mutluluklar, yeni heyecanlar tadıyorum ve tadacağım… Bu güzel duygular, bu güzel anlar hayatımda olmaya hep devam edecek. Hayat, kum saatinin tanecikleri akarken, bizden hem alıyor hem de veriyor.

Bugünden sonraki yarınları heyecanla beklerken ve o yarınlara doğru ilerlerken hep o geçmişimizi de bizimle götürüyoruz. Her yeni başlangıçlar, her yeni gün, yani bizim ‘gelecek’ diye adlandırdığımız anlar elbette bir gün başımızdan geçecekler ve onlar da bizimle beraber zaman geçtikçe geçmiş olacaklar ve yeni ‘gelecek’ler başlayacak. Aslında bu bir kısırdöngüdür.
Bence hayata anlam katan, herkesi heyecanlandırıp meraklandıran en önemli olay işte budur; sandığın anahtarını bulma umudu ve kısırdöngü.önceki eser / sonraki eser