Konusu
: " Kendiniz, yakın ve uzak gelecekteki yaşamınız hakkında ne düşünüyorsunuz ? "


Yazar rumuzu:güzel641
Eser sıra no:110222eser20


PEMBEDEN MAVİYE

Yakın ve uzak, şimdi ve sonra, bugün ve yarın yaptıklarım yapıyor olduğum ve yapacaklarım ilerideki yaşamımı etkileyecekler. “Zamanını iyi değerlendir.” “Bu zamanı bir daha bulamazsın.” “Fırsat eline geçmişken değerlendirmeni yap.” “Büyüklerin alışagelmiş sözleri, doğru mu, gerçekten dönüşü yok mu bu gidişin? Hani “görmüş geçirmiş” tabiri vardır ya insanların ağzında. O zamanında yaşamış, doğruyu yanlışı öğrenmiş. Hatalarının bedelini ödemiş. Doğru yaptıklarının karşılığını almış.

“Heidi misin sen, biraz gerçekçi ol. Ayakların yere bassın biraz. “ Hayal kurulduğu zaman akla ilk gelen sözcükler… Niye ki? Yani bir insan hayalini en çok ne kadar abartabilir ki? Ya da hayal kurmak gerçekten imkansız mı, bize bu kadar uzak mı?

Gelecekte ben doktor olacağım. O zaman herkes benim neler yapabileceğimi görecek. Ben öğretmen olacağım, insanlara yaptıkları yanlışları gösterip doğru yola yönlendireceğim onları. Ben büyüyünce babam gibi olacağım. Kahraman olacağım. Herkesin yardımına koşacağım. İnsanlar beni hep sevecek.

Bir şeyler kanıtlama savaşı, kendini avutma yöntemi, intikam planlarınız, hayallerinizi etkiler. Bu istem dışıdır. Buna isteseniz de karşı koyamazsınız.
Hayaller, amaçlar, hedefler olmadan olmuyor ama, bir insan amacı için önce aklında bir şeyler tasarlar, sonra hayal eder olur mu, olmaz mı diye düşünür. Karar, hayalin içindeki duyguların verdiği yöndedir.

Ben mi?.. Sıradan, normal, kendi halimde, yanlışlarımla, doğrularımla, hayalimdeki hedefe giden yolda basamakları teker teker çıkıyorum. Bazen durup dinleniyor, yoluma devam ediyorum tekrar.

Hayaller kuruyorum, kararlar alıyorum ve uyguluyorum. Gelecekle ilgili her insanın hedefi vardır.


önceki eser / sonraki eser