Konusu
: " Kendiniz, yakın ve uzak gelecekteki yaşamınız hakkında ne düşünüyorsunuz ? "


Yazar rumuzu:hızır177
Eser sıra no:110225eser15


BEN BİR DÜNYALIYIM

Giderek yükselen fısıltılar yüreklere seslendi.

Ben bir AFRİKALI’yım.Ülkemde ekonomik sıkıntılar hat safhada.İnsanlar yaşamak için besin arayışı içindedir.Başka ne yapmalılar ki? Yaşamak için öldürmek prensibini benimsemek mi? Kaderimizi bu prensiblerle mi süsleyeceğiz? Ölüm susuzluğumuzu giderir mi?

Ben bir AMERİKALI’yım. Ülkem her geçen gün petrol ürünleri pazarlıyor. Al gülüm ver gülüm misali. Neden hiç düşünmüyorlar petrol zararlarını ? Petrol tankerleri boğazlardan ,okyanuslardan elini kolunu sallayarak geçiyor. Buna bir dur diyen yok mu? Petrol tankerleri karşılaştıkları zaman birbirlerine selam mı veriyorlar? Yoksa birbirleriyle çarpışıp yollarına devam mı ediyorlar? İnsanların bunları görmeye görmeye kirpiklerine yosun tuttu . Ama unutmamalıyız ki bir canlı şimdi ne etki ile karşılaşıyorsa gelecekte bizde aynısıyla karşılaşacağız.

Ben bir UKRAYNALI’yım. Ülkemde nükleer santraller var ve gerekli önlemler alınmadığı için radyasyon kirliliği oluşturuyor.Nükleer kazalardan sonra insanlar kanserle kanka oldular.Sakat doğan çocuğun sizin çocuğunuz olabileceğini hiç düşündünüz mü? Ölen insanlar arasında neden ben olmayayım ki? Dünyanın geleceğiyle tek yanlı alışveriş yapmayın . Hayatımızı bu alışverişe peşkeş mi çekeceğiz? Ölümün gölgesinde hayata ne kadar tutunabiliriz ki?
Ben bir ANTARTİKA’lıyım.Evimiz her geçen gün küçülüyor.Misafirlerimiz Azrail mi yoksa insanlar mı? Canlıların ömürlerinden ömür çalmak kötü bir alışkanlık haline geldi. İnsanlar bunların hiç farkında değiller. Her yerde doğaya zararlı gazlar salınıyor,ağır metal Azrail gibi kol geziyor sularımda.Silahları ise karbondioksit .Bu silahların sularıma demir atmasını istemiyorum.Korsan karbondioksitlere dur demenin zamanı gelmedi mi?

Ben bir AVRUPALI’yım. Avrupa kültüründe büyüyen birisiyim ve de hayatımdan hiç memnun değilim. 18 yaşında ailemle bağları kestim . Annemin babamın yanına yılda bir kaç kez yolum düşer.Büyüklerimin karşısında ayak ayak üstüne atıyorum ve rahatça sigaramın dumanını üflüyorum.Çekilmiş el bombası gibi bir hayatım var. Bazı geceleri barlara takılırım. Bazen ise sokakların davetsiz misafiri olur ve bir köşeye kıvrılırım.Ben artık bu hayattan çok sıkıldım.Kendime yeni bir imaj çizmek istiyorum. Zincirleri kırmanın zamanı gelmedi mi?

Ben bir TÜRKİYELİ’yim . En yakın dostumun şehit olmasını istemiyorum. Anaların , babaların yüreklerinden yükselen feryat sesleri kulaklarımı parçalıyor.Erkek arkadaşım başka dinden, ben onunla evlenemeyeceğim.Dostlarım bazen beni terk ediyor ; neden mi? Okulda bulunan kürt ve laz arkadaşlarımla takılıyorum diye .Dostlarım tarafından unutulduğumu sanıyordum, maalesef ben değil kardeşliğimiz unutuluyor.Evet kürt arkadaşlarım var;ama onlar neden burada hiç sordunuz mu? Güneydoğuda köylerde topraklar bir kişi üzerine ve herkes ona çalışmak zorunda ,işte benim arkadaşlarımın kendi üzerlerine hiç toprakları olmadı ki kendisine çalışsın .Bu insanlar kaderlerini neyle süsleyecekler.Ablam üniversiteye giremedi; neden mi ? Başörtülü olduğu için. Biz yıllardır özgürüz diye dünyaya bu şekilde mi haykırdık?önceki eser / sonraki eser