Konusu
: " Kendiniz, yakın ve uzak gelecekteki yaşamınız hakkında ne düşünüyorsunuz ? "


Yazar rumuzu:insan123
Eser sıra no:110214eser03

BALONCUKTAKİ DÜNYA

Ben insanım. Önceden de öyleydim, şu anda olduğum gibi; gelecekte de öyle kalacağım En azından, umuyorum.

Küçük bir insan olarak baktığımda dünyaya, olmasını istediğim şeyleri görüyorum ve olmak istediğim yerde duruyorum. Geçmişime baktığımda ise, geleceğimi hayal edip etmediğimi hatırlamıyorum. Fakat böyle olması gerektiği için burada durduğuma eminim. Hoşumuza gitmese de hep böyle olmayacak mı zaten? Ne kadar meraklandırsa da gelecek, o yüzden meçhul değil midir her zaman?

Meçhul geleceğe kafamda yön verdim. Küçük bir insanın hayal gücüyle yaratıp, ürettim.
Başımın üstünde duran minik baloncukta, kocaman, yeni bir dünya yarattım. Baştan yapılanmış bir toplum var baloncuğumun içinde, yardımsever insanlar… Elindeki çöpü yere atmamak için elinde veya çantasında taşıyanlara: “Ne uğraşıyorsun, at gitsin.” diyen kimsecikler kalmamış. Sadece kendi geleceğini değil, yeni nesillerin ve başkalarının geleceğini de düşünen insanlar var. Dünyanın bizim evimiz olduğunu ve canlı olduğunu biliyor herkes.Onu ve ona ait olan her şeyi koruyorlar. Söylenenlerin, kim söylerse söylesin, bir değeri var. Çıkar gözetmeksizin yaşıyor tüm insanlar, milletler… Başkalarının canlarının da en az kendi canları kadar değerli olduğunu biliyor tüm insanlar. Çöpe dökülen her yemeğin, fazladan alınan bir tişörtün parasının, başka bir insanın hayatını kurtarabileceğini, farkındalar. Sokaktaki her bir hayvanın, bir karıncanın dahi değeri var. Küçük insanların hayal güçlerini kullanarak yetiştikleri, güzel bir dünya… Kendi çocuklarına örnek olacak kadar güzel yetiştikleri…

Yarattığım dünyayı gösterdiğim insanlara hep “Neden olmasın?” diye sordum. Gelecekte insanlar bu soruya yanıt buldukları zaman işte böyle bir dünyayla karşılaştım. Bu dünyada kız ya da erkek, siyah veya beyaz, Müslüman ya da Hristiyan belki de ateist, engelli ya da işsizde olsam hiç fark etmez. Ben bu dünyada yaşıyorsam, onlar da yaşıyorlar.

Düşünce ayrılıkları, dış görünüşümüz, DNA’mızdır bizi ayıran.Ama hepimizin, ortak bir özelliği vardır. Herkes aynı türden olsa bile, bizleri farklı hissettiren kendi insanlımızdır.
Alfred Adler’in de dediği gibi:

“Bireyler hangi soydan, cinsiyetten, sosyo-kültürel çevreden gelirlerse gelsinler öncelikle insandırlar.Her insan zekası, duyguları ve kültürü ile değerlidir.”

Hayallerine ulaşmış insanlar görmek ve acı çekmeyen bir dünya yaratmak için çalışan insanlardan biriyim. Küçük, büyük, insanım.

Yakın ya da uzak geleceğim bu. Ben kendimi burada görmek istiyorum, böyle bir dünyada. Bunu isteyenin de sadece ben olmadığımı biliyorum.

Hepimiz bu dünyada yaşıyoruz. Ne olduğumuzla değil, kim olduğumuzla ilgileniyoruz. Aslında herkesi tanıyoruz. Farklı kültürlerden ve bölgelerden olsak bile.

Baloncuğumun içindeki hayat bu, hayallerimin nefes aldıkları bir dünya ve içinde sen, ben, o, hepimiz nefes alan gerçek insanlar.

Sen, tıpkı benim gibi, o, tıpkı bizim gibi... Bıkmadan dönen dünyada hepimiz mutluymuşuz gibi…


önceki eser / sonraki eser