Konusu
: " Kendiniz, yakın ve uzak gelecekteki yaşamınız hakkında ne düşünüyorsunuz ? "


Yazar rumuzu:kayıpgül001
Eser sıra no:110224eser08


HER ŞEY BENDE GİZLİ

İnsan yaptıklarıyla, düşündükleriyle, ortaya koyduklarıyla varlığını devam ettirir. Erdemin, aklın, azmin ördüğü kaleler ardında yaşayanlar, hayatın tadıyla yoğrulmuş benliğini yitirmeden, savrulmadan ilerlemiş kişilerdir. En kötüsü başkaları tarafından sunulan rolü oynamak, başkalarının biçtiği elbiseyi giymek sonunda kendini unutmaktır. Ben cansız bir bedeni, özünü kaybetmiş bir ruha yeğlerim.

Gelecek ve bugün arasında öylesine bir bağ var ki, et ve tırnak gibi. Yarın dünü unutmak istemez dün de yarını ve ikisi de beklenti içindedir.

Bizi büyütüp yetiştiren ailemiz gibi. Geçmiş öyle temiz, verimli olmalıdır ki gelecek olsun gelecek öyle tasarlanmalıdır ki geçmişin değeri olsun. Denilir ki, “Gelecek el değmemiş bugündür.” İnsan için de bu böyledir. Bir gayesi olmayan insanlar bir nehirde akıp giden saman çöplerine benzerler. Aslında onlar gitmezler. Suyun akışına kapılırlar. Bir gün adamın biri çürük tahtalardan gemi yapmaya başlamış, oradan geçen biriyse '' Çürük tahtalardan gemi olur mu? Bunu neden yapıyorsun? '' dediğinde '' amacım ortaya bir gemi çıkarmak. '' demiş. Öyle ki gideceği yeri bilmeyen, gayesi olmayanlar için vardığı yerin hiç bir önemi yoktur. Bu da toplumdaki birçok kişinin gayesiz durumudur. İşte ben, amacıma ulaşamayacak olsam bile o yoldaki zevkli eğlencenin tadıyla en azından çizdiğim çizgiyi koruyarak ve kendim olarak zor denilenleri başaracağıma inanıyorum.

Nerede olursa olsun aklını kullanan insanlar yüce, anılan, iz bırakmış kişilerdir. Paris'te düzenlenen bir müzayede 125.000 dolara satılan Descartes' ın ceketi dikkat çekici. Bazı insanlar giydiklerine paha kazandırırken bazılarınınsa giydikleriyle değer kazanması ne tuhaf! Bu insanlardan biri olmak elimizdeyken, seçeceğim yol açık... Kaliteli yaşamaktan anladığım kaliteli düşünmektir. İşte diğer bir amacım yaşıtlarımın düştüğü yanlışlara düşmeden kaliteli yaşama arzum. Aklın ilkelerini göz ardı etmeden çalışarak ve çalışarak.

''Mutluluğu tatmanın tek çaresi onu paylaşmaktır. '' demiş Byron. Ve aynı zamanda en güzel yolu da. Beni sonsuz huzura götürecek temel ihtiyaçlarımdan biri de mutluluk. İnsanlar bir anlık mutlulukları için hayatlarına mal olabilecek şeyler yapabiliyorlar. Bense bir insanın gözlerindeki sevinç olabilmek için her şeyimi feda etmeye hazırım. Çünkü hayatın tadını yakalayanlar, insanları karşılıksız seven, Pollyanna' yı masal olarak görmeyenlerdir... Meslek seçimlerinde mutluluğun temel taşları etkilidir. Öyle bir meslek seçmeliyim ki sevebileceğim bütünleşeceğim; doktorluk gibi eksik parçalarımı tamamlasın, yaşlıya, çocuğa, hastaya yararım dokunup bir hayır duasını alabileyim ve öyle biri olmalıyım ki mesleğim her ne olursa olsun insanlığa hizmetim her geçen gün artsın.

Tüm kâinat karışıklıklarıyla, karmaşasıyla, bütün katmanlarıyla insanın içinde gizlidir. Biliyorum ki umutlarım, sevinçlerim, isteklerim, hayallerim her şey bende gizli. Bu yüzden içimdeki kâinatta bir yolculuktayım. Hiç bir yerde değil kimsede değil, tam orada kendimi ve geleceğimi aramaktayım. Ve ilerlemekteyim sonuna kadar inandığım doğru yolumda.


önceki eser / sonraki eser