Konusu
: " Kendiniz, yakın ve uzak gelecekteki yaşamınız hakkında ne düşünüyorsunuz ? "


Yazar rumuzu:kılavuz777
Eser sıra no:110205eser04


ARZULAR VE ÇELİŞKİLER

Eğer hedefiniz başarı ise:

Başarılı olmak için dünü yargılamayın veya başarılı olmak için yarınları aramayın başarı avuçlarınızda. Başarılı olmak istiyorsanız bugün, şimdi işe başlayın!

Kendini düşünen bir insan olarak geleceğime yönelik hedeflerim var tabii.
Ama şöyle ki bugün benim için ne kadar önemli veya yarını bugünden düşünmek doğru mu?
Ya da geçen günlerin hesabını vermeli miyim yoksa geçen geçmiş midir?
Sorduğum soruların saçmalığının farkındayım; ama gerçekten geleceğini düşünen ve başarılı olmak isteyen bir insanın bu soruları kendine sorması kaçınılmazdır.
Ben bugün başarılıysam yarınımı düşünmem benim bugünkü başarılarıma engel mi olur; yoksa yarın daha da başarılı olmam için bana fırsat mı tanımış olur?

Benim geçmişimi düşünmem, ilerlememe engel mi olur; yoksa daha da hızlı olmamı mı sağlar?

Kendi açımdan bu sorulara cevaplarım şöyle:

Ben dünümü sadece başımı yastığa koyduğum zaman düşünürüm, bugün kendim için yaptıklarımı hafızamda tutarım. Daha sonra yapacağım iş, bir sonraki gün için bana fayda sağlayacakları alıp gereksiz olanları terk etmektir tıpkı sindirim sistem gibi. Ben bu sayede hem benim için gerekli veya gereksiz işler arasındaki farkı gözlemleyebilme şansı yakalıyor hem de başarılı olmam için eksiklerimi tespit edebiliyorum.

İkinci bir aşama: Bugünümü düşünmeli miyim? Ben gününü düşünmekten çok yaşamayı tercih edenlerdenim. Elbette hafızamda tuttuklarıma da sadık kalarak… Yoksa dün aklımdan geçirdiğim düşünce kırıntılarının hiçbir anlamı olmaz. Gün içinde başıma neler geleceğini veya neler yapmak zorunda kalacağımı bilemem. Bu yüzden o günün gerektirdiği duruma göre davranırım. Belki de programlı olmanın önemi bu noktada açığa çıkıyor. Ancak sistemli olabilmekle rastgeleliğin savrukluğundan kurtulabilirim. Şu an paradoksun anaforuna kapılmaya başlıyorum. Bu düşünceye yaklaştıkça biraz daha mutlu oluyorum.

Yarın… Yarınımı düşünüyor muyum? Yarınımı nasıl daha kazançlı hale getirebileceğimi ben de düşünüyorum tıpkı daha fazla kazanç sağlamayı düşünen kurnaz bir esnaf gibi ya da ağzıyla kuş tutsa hiçbir çıkar sağlayamayacak saf bir kurban gibi. Yalnız benim yarınım biraz ruh halimde saklıdır. Bu yüzden ruhumu her sabah güneşle yıkıyorum ve her akşam yıldızlarla parlatıyorum. Yarınlara iyi kalsın ve ışık saçsın diye tüm insanlığa. Bu düşünceyle günlerce dünyadan uzaklaşıp kendi iç dünyama iniyorum. Böylece yarın nasıl olmam gerektiği hakkında arınmış ruhuma danışıyorum. Şu da var ki bugün ne kat ettiysem yarın biraz daha ilerlerim; ama yine de daha bugünü yaşamadan yarınıma yön veremem.

Hayata basit gözlerle baktığımı sanıyor bazı insanlar ama benim ileriye, geleceğime dair çok mükemmel bir planım var ben ‘psikolojik danışmanlık ve rehberlik ‘ bölümü okuyacağım. İnsanların psikolojisiyle uğraşmak ve onlara bir şekilde yardım etmek benim için mükemmel bir şey. Hatta istediğim meslek dalında şimdiden kendimi geliştirmeye başladım bile. Çok iyi sır tutmaya alıştırıyorum kendimi, arkadaşlarımın en küçük problemleriyle dahi ilgilenmeye çalışıyorum. İnsanların sürekli değişkenlik gösteren psikolojileri hakkında yeni görüşlere hakim olmaya çalışıyorum. Sürekli çevremdeki insanları inceleyerek onlar hakkında neler yapılabileceğini, onların nasıl mutlu edilebileceklerini düşünüyorum. İnsanlarla iletişim kurarken bu düşüncelerimi hep ön planda tutuyorum.


Şu anda ben bir Anadolu öğretmen lisesi öğrencisiyim. Birinci sınıfta okuyorum geleceğimdeki meslek için TM alanını esas alan dersler seçmeyi hedefliyorum. Daha şimdiden elimdeki bütün kaynakları kullanarak hangi üniversite kaç puanla alıyor hangi üniversiteye gidersem daha iyi olur, gibi sorularla uğraşmaya başladım. Elbette, bu düşüncelerin derslerimi olumsuz olarak etkilemesine izin vermiyorum. Yani bir denizin içine düştüğümü düşünelim. Eğer ben hangi çeşit kulaç atmam gerektiğini düşünüp uzun süre beklersem doğal ki boğulurum. Geleceğime dair planlarımın değişebileceği hakkında sürekli kendime hatırlatmalar yaparak kendime sadece bu bölümde değil başka bölümlerde de bakıyorum. Şu anda zaten belirli bir hedefim var ama eğer olur da bir gün değişirse de sağlam şekilde değişsin istiyorum. Bunun için çalışıyorum ve araştırıyorum. Yani TM isterken birdenbire MF istemek gibi bir paradoksun yanından geçme olasılığını düşünüyorum.

Eğer gerçekten PDR bölümünü okur ve başarılı bir şekilde bitirip mesleğimi elime alırsam aranan insan olmak için elimden geleni yapacağım. İnsanların beni rahatsız etmeleri için sürekli onlarla iç içe olmalıyım.

Günde sadece 4 saat uyuyan ve insanların başarısı için seminerden seminere koşan, sürekli bir şeyler danışılan ve aynı zamanda sürekli kendini geliştiren bir psikolojik danışman…

Hayata tutunabilmek için mutlaka sevdiğiniz işlere yoğunlaşın ya da hayata tutunabilmek için mutlaka oturacak bir koltuk bulun!


önceki eser / sonraki eser