Konusu
: " Kendiniz, yakın ve uzak gelecekteki yaşamınız hakkında ne düşünüyorsunuz ? "


Yazar rumuzu:lüleburgaz550
Eser sıra no:110204eser04

UMUT

Merhaba yeni gelen gün

Gökyüzünde belirsiz aydınlık

Denizde çivit mavisi

Merhaba yaşama gücüm.


Her sabah umutla uyanmak. Güzel olacağına inandığımız yeni bir güne merhaba demek. İşte her gün böyle başlamalı güne. Umutlarımızı, heyecanlarımızı, sevgilerimizi alıp yola koyulmak. Bu yol ki çok uzun. Sadece güne başlamak değil, geleceğe de bir selamdır aslında.

Gelecek her zaman hem korku hem de umut vermiştir bana. Kim bilir belki de her sohbette büyüklerimizden duyduğumuz keşkelerdi beni korkutan. Acaba ile başlayan korkular. Evet, acaba ben de mi hayallerime ulaşamayıp hayatın önüme koyduklarıyla yetineceğim? Ama hemen değişir düşüncelerim. Bir umut yerleşir yüreğime. Hayır, beni çok güzel bir gelecek bekliyor. Benim keşkelerim olmayacak hayatta. İstediğim gibi şekillendireceğim geleceğimi. İşte bu çelişkiler içinde gidip gelirim.

Geleceğe korkuyla bakmamın asıl nedeninin duyduğum keşkeler olduğunu söylemiştim. Bu keşkelerin çoğu yanlış meslek seçimiyle ilgili. Benim de yakında yapmam gereken bu seçim hayatımı, geleceğimi tümden etkileyecek. Şu an mesleğinden memnun o kadar az insan var ki haliyle korkuyorum. Omuzlarıma binen yükten bunalıyorum. Küçükken sorulan “Ee büyüyünce ne olacaksın?” sorusuna verdiğim yanıtları düşünüyorum tek tek. Önceleri, öğretmenime duyduğum sevgiden dolayı öğretmen, hasta olduğumda doktor, hemşire, yıldızları seyrederken astronot olmak isterdim. Benim için önemli olan hangi mesleği yaparsam yapayım mutlu olmam, mutlu etmem çevremdekileri.

Başkalarının baskısıyla hayallerinden vazgeçenlerin yanında her türlü zorluğu aşıp, geleceklerini kendileri şekillendiren insanlar da var. Bu insanlar çevresindekilerin beğenisini toplayan, imrenilerek bakılan insanlar. Böyle insanları gördükçe çok mutlu oluyorum. Onları örnek alıyorum, hayali gerçeğe çeviren güçlerine hayran oluyorum. İşte ben de böyle bir geleceğe sahip olmalıyım diyorum .

Ben, geleceğime umutla bakıyorum.


önceki eser / sonraki eser