Konusu
: " Kendiniz, yakın ve uzak gelecekteki yaşamınız hakkında ne düşünüyorsunuz ? "


Yazar rumuzu:mevsim923
Eser sıra no:110224eser02


Kendiniz Yakın Ve Uzak Geleceğiniz Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Gelecekteki yaşamım hakkında hayatımdaki dönüm noktaları dışında düşündüğüm halde hiçbir şey bulamadım. Gelecekteki mesleğim hayatım ve bunun gibi çok önemli konuların bazıları ana hatlarıyla belli. Ama yaşam bizi bir yerden bir yere sürükleyebilir. Hiç beklemediğimiz bir anda başka olaylar gerçekleşebilir. Gelecek ve hayat; ne olduğu, ne olacağı bilinmeyen büyük bir boşluk. Seçimlerimizi yaparız. Ona göre hayatımız şeklini alır. Neyi seçersek, istersek onu yaşarız. Yaşamımız insanlara ve yaşadığımız ‘hayata’ göre değişir. Zaman bunda en önemli etkendir. Hepimiz hatalar yaparız. Bu hatalar da geleceğimizi etkiler. Gelecek hep gelecektir.
Ve gelecekteki hayatımda sevgiyi düşünüyorum. Bizi birbirimize bağlayan çekim kuvveti. Sevgi her şeydir insandır. Hayatı dolu yaşamaktır. Üzüldüğünde başını sevdiğin insanın insanların omzuna yaslayıp dolu dolu, hüngür hüngür ağlayabilmektir. Hayatı paylaşabilmektir. Hepimiz yaşamımızda sevgiyi istiyoruz. Bizi hayata sarıp sarmalayan nedendir sevgi.

Hayallerimizi gerçekleştirmek bizi hayata bağlayan diğer nedenler arasındadır. Somut olan gerçeklikler ve ya düşüncelerimiz, isteklerimiz beklentilerimizdir. Örneğin meslek sahibi olmak bu somut istekler arasındadır ama hayallere de girer. Hayallerimizin bazıları gerçek olmaz. Bu duygularımızın oluşturduğu soyutluktur. Buna da örnek olarak bir insanı kazanmaya çalışmak verilebilir. O insan bizi istemeyebilir. Elde edemeyiz. Bu bazen sadece hayallerde kalır. İşte bu insanı kazanmak soyut hayalleri gerçekleştirmektir. Yani gelecekteki yaşamımla ilgili bu sorunun cevabı olarak; bir soyut anlamlı bir de somut anlamlı fikirler oluştu. Hayattaki beklentiler insanı mutlu eder.

Gelecekteki yaşamım hakkında bulabildiğim tek şey hayallerimin, isteklerimin, sevginin ışığında geleceği zamana, hayata bırakıp bunlarla birlikte mutlu olmak! Sadece mutluluk istiyorum.
Hayata gelişim bir mucizeydi. Dünyaya gelebilen herkes bir mucizedir. Yaşam ne kadar güzel bir yaşam ise o kadar aydınlıktır. Bizim için dünyada o kadar güzel olaylar var ki… İnsan insanlığını unutuyorsa eğer; doğadaki bu muhteşem uyuma baktığımız zamanın yanında bile mutlu olamıyorsak tek bir şeye bağlamak gerekir: Bizim, hayatın anlamının ne olduğunu bilmememiz.
Önemli olan insanların hayata bakış açısıdır. Nasıl bakmak istiyorsak öyle görürüz. Bu yanlış anlaşılmalardan dolayı birbirimize istemeden de olsa zarar veririz. Bunları en aza indirmek gerekir.
Eğer bu dünya ‘dert’ dünyası olsaydı, dünyanın hareketleri, evrenin uyumu, çevremizdeki her şey, bunlar neden var o zaman? Her gece karanlık oluyor, her sabah aydınlanıyor, vaktini geçirmeden. Bu güzellikleri kirletenler varsa hayatımızdan çıkarmak en iyi yoldur.
Bize nasıl yaşayacağımız öğretilmedi nasıl davranacağımızda… Kendimi yakın ve uzak gelecekte hep aynı tablo üzerinde görüyorum: Mutlu. Bu belki çok açık görünmüyor. Ama eğer kalbimiz mutlu değilse esaret içindeyiz. Ve böyleyse, biz her gün ölürüz. Çünkü mutlu olmamız gerçek anlamda yaşamak anlamına gelir. Mutluluk hayatımızın sonsuzluğudur.


önceki eser / sonraki eser