Konusu
: " Kendiniz, yakın ve uzak gelecekteki yaşamınız hakkında ne düşünüyorsunuz ? "


Yazar rumuzu:musikar198
Eser sıra no:110225eser14


HER ŞEY BİR BÜTÜNDÜR ASLINDA

Hayat toprağın kara bağrına düşen cemreler gibi düşünen her insanın içini ısıtıyor. İnsan her nefesi hayatını uzatmak için alır ve yine her nefeste hayatından bir nefeslik zamanı azalır. Öyle ki dün geçmiştir. Dünden bugüne kalansa yıllanmış hatıralar, yağı bitmiş kandiller, ışığını bugün bile taşıyan yüzler ve rüyaların siyah hüzünleri, beyaz sevinçleridir.

Bugün ise zamanda şimdidir. Her şey anındadır.Ya dününe bir çok keşkeler eklersin ya da birçok iyikiler. Bazense yaptığın güzel işler boş olan bahçene güller, lavantalar, nergisler katar. Ya da bazen ertelediğin her şey yarına bugünden ağır bir yük olarak kalır.

Yarın ise hayaller gerçeğin, umutla çaresizliğin, elem ve mutluluğun adeta aynası gibidir. Çok şey vardır yarına dair hayal ettiğin. Ki bu hayallerin hepsi güzelliklere dairdir. Her ne kadar bardağın boş tarafını görenler olsa da aslında bütün insanlar önceden anlaşmış gibi Mevlana’nın nasihatini uygular:

“ Ümitsizlik köyüne gitme
Ümitler var
Karanlığa doğru yürüme
Güneşler var…”

Ben hayal etmeyi de masalları da çok severim. Herkes gibi benim de hayallerim var yarına dair. Ama insanlar nedense küçükken severek dinlediği masalları büyüyünce terk ediyorlar. Yargısız infaz ediyorlar masalları tabi ki hayalleri… “Ve durmadan hayal kurma gerçekçi ol !” Derler. Neden hayal etmeyeyim? Neden hayaller gerçek olmasın? Aslında hayal ve gerçek birbirlerine zıt görünseler de etle kemik gibidirler. Bu yüzdensen hayallerinden vazgeçmezsen neden gerçek olmasın? Ayşe Kulin ‘in bir kitabı var şimdilerde” Bir Varmış Bir Yokmuş “diye. Kitabın bir yüzü hayali hikâyelerden, bir yüzü de gerçek hikâyelerden oluşuyor. Ve bence yazarın anlatmak istediği hayalle gerçeğin aslında iç içe olduğu ve aralarında ki ayrımı çoğu zaman yapamadığımızdır. Hayal ver gerçek tıpkı gündüzüne kavuşamayan gecenin tamamladığı bir gün gibi iç içedir.

Benim de hayallerim var, gerçekleşmesini arzuladığım. Yakın gelecekte mesela. Herkes gibi bende iyi bir üniversite kazanmak, büyük şehirlerde ufkumu genişletmek istiyorum. Güzel yerlere gelmek istiyorum. Gerçi ne yapmak istediğimi, neyin beni mutlu edeceğini hangi mesleği seçeceğimi bilmiyorum. Her şeyi sınav sonrasına bırakmış durumdayım. Temennim ailemi, bana inanan, emek veren insanların karşılarına gururla çıkabilmek ve onların yüzünü güldürebilmektir.

Bir de uzak hayallerim var. Hep içimde olan, birike birike okyanus olan, el bebek gül bebek büyüttüğüm gerçekleşmesini istediğim hayaller var. Dünya’yı dolaşmak yeni yerler, yeni insanlar tanımak istiyorum. Okumak, öğrenmek ve evrenin güzellikleri karşısında şaşırmak istiyorum. Yeri geldiğinde âlim olup sonsuz bir kütüphane olmak istiyorum. Sonra arif olup dünyanın tüm güzelliklerini, bu kusursuz ince ayarla işlenmiş kainatı konuşmak, paylaşmak istiyorum. Yarın öldüğümde ardımda güzel şeyler, iyi bir ad bırakmak istiyorum. Ya da Elif Şafak’ın yaptığı gibi bedenleri geçmişte kalan, ruhlarını eserleri ile bugüne taşıyan Mevlana gibi bütün insanlığın konuştuğu büyük insanları yaşatmak, unutturmamak istiyorum.
Şair Ataol Behramoğlu’nun dediği gibi :

“…İnsan bütün güzel müzikleri dinlemeli alabildiğine
Hem de tüm benliğini seslerle, ezgilerle dolarcasına
İnsan balıklama dalmalı içine hayatın
Bir kayadan zümrüt bir denize dalarcasına
Uzak ülkeler çekmeli seni, tanımadığın insanlar
Bütün kitapları okumak, bütün hayatları tanımak arzusuyla yanmalısın
Değişmemelisin hiç bir şeyle bir bardak su içmenin mutluluğunu
Fakat ne kadar sevinç varsa yaşamak özlemiyle dolmalısın.”

Ve son söz olarak “Yaşadın mı büyük yaşayacaksın”. Her ne kadar şair ceketli çocuğun dediği gibi “Hayat denen sonsuzluğun karşısında bir çocuğuz”. Düşe kalka yürürken kalkamayan birçoklar olsa da hayat gerçekten yaşanmaya değerdir. İnsan ne karar saklanmaya çalışırsa çalışsın içinde ki çocuğu yok edemez. Çünkü o çocuğun hayalleri vardır. Yarına dair umutları vardır. Bu da insana güç verir. Çünkü bir gün mutlaka hayal ettiği gelecek gelecektir. Ya da hayalleri gerçekleşecektir.

“ Herkes aynı severse aşk olmaz”.”Herkes bir düşünürse hayal olmaz, gelecek olmaz”. “Günler hep birbirini tekrar eder “diyen bir felsefe gereğince çeşitliliğin bol olduğu farklılıkların hoş görüldüğü bir dünyada yaşamak dileğiyle…önceki eser / sonraki eser