Konusu
: " Kendiniz, yakın ve uzak gelecekteki yaşamınız hakkında ne düşünüyorsunuz ? "


Yazar rumuzu:nisan196
Eser sıra no:110222eser13


GELECEĞİMDEKİ BEN

Adım adım yürüyorum geleceğe. Her gün öğrendiklerime yeni şeyler ekleyerek, her gün biraz daha büyüyerek yaklaşıyorum kendime. Sevdiğim ve sevmediğim şeyler değişiyor sürekli. İçimdeki “ben”i anlamak zor. O daha ne istediğini bilmiyor. O gelecekten umutlu; ama bir o kadar da kararsız. O hassas ama güçlü. O bazen ürkek, bazen cesur. Onu anlamaya çalışırken, kendimi sorguluyorum hep. Beklentilerime yön vermeye çalışıyorum.

Çoğumuz iyi bir okul hayatı, iyi arkadaşlar, iyi ilişkiler umar gelecekten. Oysa bunlar düşünülmeden alınmış, yüzeysel kararlardır. Kendimi nerede görmek istemediğimi düşündüm ben önce. Bir kere böyle sıradanlığa alışmış insanlardan olmak istemiyorum. Hayatın rutininden uzaklaşabilmek istiyorum zaman zaman. İstediğim şeyleri istediğim zaman yapmak, kendi fikirlerimde ısrarcı olabilmek istiyorum. Arkadaş seçiminde, meslek seçiminde ve eş seçiminde kendim olmak, özgürce karar verebilme hakkını elde etmiş olmak istiyorum. Bunun için de çalışmam gerek.

Elbette ben de iyi bir üniversite istiyorum ve seçtiğim meslek ne olursa olsun işimde en iyi olmak istiyorum. Baskı altında kalmamış, özgür biri olmak istiyorum. Seçimlerimi kendim yapıp pişmanlıklarımdan kendim sorumlu olmak istiyorum. Çevremde bana güvenen insanlar görmek istiyorum. Başarılı bir akademik hayatın yanında karakterli bir insan olmak istiyorum. Beni büyüten anılarımı unutmadan, onlardan ders alarak yaşamak istiyorum.

Tüm bunların yanında çok iyi arkadaşlar istiyorum. Bana benden çok güvenen, beni kendileri gibi seven, onları kendim gibi sevebileceğim dostlar istiyorum. Arkamı döndüğümde içimin rahat olacağı insanlar. Hata yaptığımda yanlışlarımı yüzüme vuran, benimle ağlayan şeffaf, maskesiz yüzler.

Yaşamak istiyorum her şeyden önce. An'ın tadını çıkarmak istiyorum. Geçmişi düşünmeden, geleceğe takılmadan, bugünü kaybetmeden yaşamak istiyorum. Baktığım her şeyi görerek, duyduğum her şeyi anlayarak, dokunduğum her şeyi hissederek yaşamak istiyorum. Ağlamak istediğimde kendime engel olmayacağım ben. Hıçkıra hıçkıra ağlamak da iyi gelir bazen. Kahkahalarla güleceğim gülmek istediğimde. Gülümseyerek sıyrılacağım beni zorlayan acılardan. Sonra tüm bu "yaşanmış anlar"ın arasından kendimi bulacağım. Kim olduğumu, ne istediğimi bilerek devam edeceğim bu yola. Hayattan beklentilerimi farkettiğim anda ise şimdi çok uzak gelen geleceğim başlayacak. Orada kendine güvenen, kendini seven, kendini ve çevresindeki her şeyi önemseyen, gururlu, vefalı, çalışkan bir kadın görüyorum. Çalışan, işini seven, ailesine düşkün, arkadaşlarına zaman ayıran ve en önemlisi kendi ayakları üzerinde durabilen bir kadın. Hayattan zevk almayı başarabilen, güçlü bir kadın olmak istiyorum ben.


önceki eser / sonraki eser