Konusu
: " Kendiniz, yakın ve uzak gelecekteki yaşamınız hakkında ne düşünüyorsunuz ? "


Yazar rumuzu:papatya011
Eser sıra no:110221eser03


GELECEĞİ ZAMANLA ÖLÇMEK

"Tövbe tövbe, sanki şurada yanımda oturuyordu." Anneannem söylenmeye başladı yine. Hollanda'daki kız kardeşiyle ne zaman görüntülü konuşsa aynı dehşetle kalkıyor bilgisayarın başından. Aynı sözler, aynı hikayeler... Hak vermek lazım aslında. Gençliğinde mektup yazarmış. Ancak öyle konuşabilirmiş kardeşiyle. Mektubunun adrese ulaştığı bir aylık süre, bir kaç saniyeye sığıyor artık. Tahmin edebilir miymiş acaba, aklının ucuna gelir miymiş? Ne garip bugün anneannemin geleceğini yaşıyoruz. Bir gün de hakkında hiçbir şeyi kesin olarak bilemediğim benim geleceğimi yaşıyor olacağız.

Daha okula bile başlamadan girdi bu kavram hayatıma. "Büyüyünce ne olacaksın?" Geleceği planlamak... Bu sorunun anlamını kavrayabildiğim yaşlardan itibaren düşünmeye başladım cevabı, sayısız hayaller kurdum. Gelecek şu an için sadece bir hayal değil mi? O nedenle kurduğum hayallere inanırsam, onları yaşayacağımı düşünüyorum. Zaten asla gerçekleşmeyecek kadar imkânsız olsalardı fani aklıma gelemezlerdi herhalde. Beni en mutlu eden hayalime dört elle sarıldım artık.


Genetik alanında uzmanlaşmak istiyorum. Kanser, AİDS, şeker, yüksek tansiyon, hemofili gibi hastalıkların tedavilerinde, organ nakillerinde yapacağım çalışmalarla insanların geçmişlerinde tahmin bile edemeyecekleri, onları her seferinde dehşete düşürecek buluşlar yapmak istiyorum. Anneannemin görüntülü konuşması gibi…
Peri masallarındaki aşkı bulabileceğime de inanırım hâlâ. Biliyorum ki şimdi kendi hayallerini kuran prensimle zamanı geldiğinde karşılaşacağım. Sımsıkı tutacağız ellerimizi ve birlikte gerçekleştireceğiz hayallerimizi.

Dünya, bugünkü dünya olmayacak benim geleceğimde. Artık küçüldü dünya, herkes her şeyden haberdar. Birilerine ulaşmak, insanları bilinçlendirmek daha kolay. Kendi dışımda gerçekleşen olaylardan yakınarak yaşayamam. Çevremde olup bitenleri sadece izlemeyeceğim, hayata müdahale etmeliyim, yanlış giden bir şeyleri değiştirebilmek için çalışmalıyım.
Geleceğimin bu kısmını ben yaratırım. Gittiğim okul, aldığım eğitim, okuduğum kitaplar... Hepsi geleceğimi yönlendirir. Bunları hayal edebiliyorum ve bir gün gerçekleştirebileceğime inanıyorum. Bunları düşünmek umut ve heyecan verici..

Bir de korkutucu ama tatlı bir yanı var geleceğin. Onun bana getirecekleri... Koca bir soru işareti, koca bir boşluk... İşte o boşluğu doldurmaya bazen hayallerim bile yetmiyor. Acaba gelecekte torunlarıma gayet normal gelen, benim ise akıl sır erdiremediğim neler yaşayacağım. Hayatın en gizemli, en heyecan verici yanı bu herhalde. En çok bunu düşünmeyi seviyorum. Düşüncelerimin aksi kanıtlanamaz ki, gelecek hakkında inanmak istediğime inanırım. Tamamıyla özgürüm. Bu sene öğrenci değişim programıyla Çinli ama Kanada vatandaşı olan Christina'yı ağırladık evimizde. Gelecekte çocuğumun Venüs'te yaşayan bir Marslıyı misafir etmeyeceğini kim bilebilir.

Şu an doğruluğundan kesinlikle emin olduğumuz bilgilerden hangisi gerçekten doğru acaba. Düne kadar Dünya’nın düz bir tepsi gibi olduğuna, güneşin dünya etrafında döndüğüne inanmıyor muydu insanlar? Thomson atomu üzümlü bir keke benzetmiyor muydu? Bugün ise bambaşka şeylere inandırdı kendini insanoğlu. İşte en merak ettiğim konu bu. Geleceğin insanlarının değişmez gerçekleri neler olacak?

Geleceği zamanla ölçmek tamamıyla yanlış bence. Asıl gelecek değişimle gelir. Olumlu veya olumsuz değişimlerdir gelecek kavramını hayatımıza sokan. Zaman, görecelidir çünkü. Zamanı da değişimle ölçeriz bir bakıma. İstanbul’un fethiyle başlayan yeni çağın Fransız ihtilâli ile sona ermesi gibi… Çağları başlatan da bitiren de aradan geçen yıllar değil, değişimlerdir. Aslına bakarsanız ben dahil, herkes çok uzakta arıyor geleceği. Yirmi yıl sonrasında değil; bir gün, iki saat hatta alacağım bir sonraki nefeste bulabiliriz. Uzun yıllar sonra her şeyin farklı olacağını herkes söyler. Bir saniye sonra hâlâ aynı hayatı yaşıyor olacağımın garantisini kim verebilir peki?önceki eser / sonraki eser