Konusu
: " Kendiniz, yakın ve uzak gelecekteki yaşamınız hakkında ne düşünüyorsunuz ? "


Yazar rumuzu:rıhtım973
Eser sıra no:110208eser01


BUGÜNDE SAKLI GELECEK

Bir gemi… Limandan demir almış masmavi denizlere yol almış bir gemi… Bazen durgun denizlerde günlerce yol alır bazen de saatlerce cehennem fırtınalarıyla savaşır. Hayatta kalmak, suyun üstün de durabilmek gerçek bir başarı.

Bir uçak… Yağmurlu, fırtınalı havada, şimşeklerin arasından yolunu bulabilen bir uçak. Her zaman gövdesini düz tutup uçmaya devam eder.

Benim için yaşamak işte budur. Bir gemiymişçesine, bir uçakmışçasına… Zor, yorucu ama bir o kadarda gururlu.

Küçükken hayaller dünyasında yaşardık. Hedeflerimizi, isteklerimiz vardı. İlkokuldayken ne olmak istiyorsun diye sorduklarında doktor, astronot, avukat, hakim derdik. Ortaokula geldiğimizde yavaş yavaş hedeflerimiz küçülmeye başladı. Hayat gittikçe zorlaşıyordu. Liseye başladığımızda ise hayallerimiz hepten küçüldü hatta bazılarımız hayallerinden vazgeçtiler.
Hayallerinden vazgeçtiler; çünkü hayat onları avucunun içine aldı, kendi isteklerine göre hareket ettirdi ve onun istediği her şeyi olmaktan başka seçenek bırakmadı.

Hayallerini gerçekleştirenler, hayatı kendi ellerinde tutanlar da oldu. Onlar mücadele ettiler ve bu büyük savaşı kazandılar.

Benim hedefim var mıydı bilemiyorum. “Ne olmak istiyorsun?” sorusuna Herkes bir yanıt verirken ben susmayı tercih ediyordum. Bu küçük yaşta çalışmamdan da kaynaklanabilir. Aslında hep hedeflerim oldu; ama geleceği düşünmek bana göre değil. Ben ne yarınını ne de dünü düşünüyorum. Tek düşündüğüm yaşadığım an. Yaşadığım an iyiyse, doğruysa hayat zaten bizi hak ettiğimiz yere götürür.

Her insan gibi benim de hayattan beklentilerim var. Anı güzel ve doğru yaşarken mutlu bir gelecek herhalde herkesin isteğidir. Yemyeşil, huzur dolu bir köyde yaşamak istiyorum. Tarlamda, bahçemde dolaşmak, ağaçtan meyve toplamak…

Hayatım için düşlediğim ikinci şey ise belgesel çekmek. Doğayla, tarihle iç içe yaşamak; bunu diğer insanlara da aktarabilmek. Belki böylece şu fani dünyada bir iz bırakabilmek.
Bunları düşlemek çok güzel; fakat sadece bunları düşlemekle olmuyor. Bu hedefleri gerçekleştirmek için anı çok iyi değerlendirmek gerekiyor. Bu yolun acıları, zorlukları, mutlulukları var. Belki de güzel olan tüm bunları dakikası dakikasına yaşamaktır. Hayatı kendi ellerinle çizebilmektir.

Ben bu hedeflere ulaşmak istiyorum. Hedefin büyüklüğü ya da küçüklüğü değil ona ulaşabilmek önemlidir. Gelecek istediğimi elime alıp, istemediğimi ayaklarımın altına aldığımda gelmiş demektir.


önceki eser / sonraki eser