Konusu
: " Kendiniz, yakın ve uzak gelecekteki yaşamınız hakkında ne düşünüyorsunuz ? "


Yazar rumuzu:su094
Eser sıra no:110218eser03

HAYALLERİMİZ HEDEFLERİMİZDİR

Herkesin hayali olmalı bu hayatta. Yaşamak için bir sebebi olmalı. Hayal kurmak başarmanın yarısıdır. Ne kadar güçlü hayalleriniz olursa gerçeğe ulaşmanız da o kadar mümkün olur.
Hayat basit gerçeklerden oluşmuştur. Biz bu basit gerçeklerin birer parçasıyız. İşte bu yüzden ben de bu basit gerçeklere değer veriyorum ve onları özümseyerek yaşıyorum. Hayat bazen bir çöl gibidir ve her kum tanesi hayatı daha anlamlı ve mükemmel kılar. Her kum tanesi tıpkı kurduğumuz hayaller gibidir.

Çoğu zaman hayal kurarım ve bu hayallerimin de bana cesaret verdiğini keşfettim.
Gözlerimi kapatır, yalnızlığın sesini dinlerim. Bir an kendimi kimsenin olmadığı uçsuz bucaksız sahillerde bulurum. Dalgaların sesi beni kucaklar, rüzgârsa vücudumu sarıp sarmalar. Hayallerim olduğu sürece özgürüm çünkü hayallerimde dilediğimce gülebilir, kimseden korkmadan ağlayabilir ve sesim kısılana dek bağırabilirim. Hayallerim de yalnız da kalabilirim bu yalnızlığı seviyorum. Duygularımızı hayallerimizde yaşarız, fakat duygularımız sadece hayallerimizde kalmamalı.

Sayısal dersleri seven bir öğrenci değilim. Sözel zekâm ve yeteneklerim daha ön planda. İleride iletişim ve habercilik bölümü okuyarak başarılı bir gazeteci olmak istiyorum. Bir şeyler yazmaktan, insanlarla konuşmaktan büyük zevk alıyorum ve insanlara gerçekleri anlatmakta da hoşuma gidiyor. Bütün hayalim kimsenin bilmediği bir gerçeği ortaya çıkarmak ve bu haberi insanlarla paylaşmak.

Ben şanslıyım bu hayatta; çünkü gerçekten benim için en iyisini isteyen, hiçbir fedakârlıktan kaçınmayan ailem, beni seven-düşünen arkadaşlarım, bana bir şeyler öğreten, hayata hazırlayan değerli öğretmenlerim var. Türkiye’nin sayılı ve kıymetli okullarından Tarsus Amerikan Koleji’nin bir ferdiyim, bununla gurur duyuyorum. Okulum bana yurtdışında okuma imkânı da veriyor; bu sayede ileride hayatımı yurtdışında, eğer olmazsa dünya şehri, mükemmel şehir İstanbul’da gazetecilik yaparak geçirmek istiyorum.

Köpek sahibi olmak ve hayvanları seven insanlarla dost olmak istiyorum; çünkü hayvanları sevmeyen insanlar, insanları hiç sevemez. İnsanlar hayvanları severek değişik şeyler öğrenmeli.
Teknoloji ile hayatın daha kolay, daha farklı olması mümkündür. İleride bizler için yaşam hem kolay hem de daha zor hale gelebilir. Çağımız teknoloji çağı ve biz gençler cep telefonu, bilgisayar vb. teknolojik aletlerin esareti altındayız. Bu yüzden yarınlarda bu teknolojinin çok daha fazla gelişeceğini ve hem faydalı hem de zararlı etkileri ile karşılaşacağımızı düşünüyorum.

Düşünün ki; hayalleri olmasaydı Thomas Edison ampulü bulabilir miydi? Ve yine düşünelim ki, hayatımızda elektrik olmasaydı günlük yaşamımız bugün nasıl olurdu?

Ben teknolojik aletlerin yardımı ile dilediğim zaman kolay bir şekilde gezegenler arası dolaşmak, başka canlılar ve yaşam tarzlarını tanımak ve onlarla birlikte yaşamak isterdim.
Gelecekte insanlar ev yerini tutacak ve son derece gelişmiş teknolojik cihazların içerisinde yaşayabilirler. Zaten günümüzde teknolojinin yardımı ile işleri kolaylaştıran birçok buluş yapıldı, ancak bu yeterli değil. Doğadaki bazı değişimler suyun önemini ön plana çıkarttığı için günümüzde nano teknoloji sistemi ile bakteri üretmeyen halılar, buruşmayan ve kendini temizleyen kumaşlar üretilmekte. Ütüden ve çamaşır yıkamaktan nefret eden birçok kadının da rahat yaşam hayali böylece gerçekleşmiş oldu.

Eğer insan yemek yeme ve su ihtiyacı sorununu da bilim ve teknoloji yardımıyla çözerse, yaşamı çok daha kolaylaştırabilir. Zaten küresel ısınma ve iklim değişiklikleri sorunları şimdiden tartışılmaya başlandı. Teknolojik gelişmelerin her zaman iyi sonuçlar vermesi mümkün olamaz. Ancak ne gibi kötü sonuçlara yol açacağını bilemeyiz; bunu süreç içerisinde yaşayarak göreceğiz. Fakat insanların yalnızlaşacağı ve birbirine yabancılaşacağı düşüncesi en korkuncu olmalı.
Gelecekte insanları tanımak da zorlaşabilir; duyguların ne kadarı sahte ne kadarı gerçek bilmek mümkün olmayabilir. Gelecekte insanlar belki de hayal kurmak istemeyeceklerdir. Çünkü daha iyisini başarabilmek için emek harcamayacakları gibi, buna istekleri de olmayacaktır. Dolayısıyla mutluluklar da sahte olacaktır. Teknolojinin bizleri kötü anlamda etkilemesine geleneklerimizi, kültürümüzü ve millî benliğimizi yok etmesine izin vermeyelim.

Bu yazıyı yazarken beni doğrulayan bir gazete haberini gördüm. Cep telefonlarındaki, mikro dalga fırınlardaki kanser tehlikesinden söz ediliyordu. Umarım geleceğimiz bu yüzden yok olmaz!
Benim hayalim tertemiz bir doğada, herkesin eşit eğitim alabildiği, düşüncelerimizi korkmadan paylaşabildiğimiz, insanı - dünyayı güzelleştirmeye ve geliştirmeye yönelik çalışmaların yapılabildiği ve insanların dostluk ilişkileri içinde yaşayabildiği bir gelecek…
Hayallerimiz ve umutlarımız bitmesin, hayal kurmaktan asla korkmayalım.


önceki eser / sonraki eser