Konusu
: " Kendiniz, yakın ve uzak gelecekteki yaşamınız hakkında ne düşünüyorsunuz ? "


Yazar rumuzu:zaman397
Eser sıra no:110223eser15


ZORLUĞUN ARDINDAN GELEN MUTLULUK

Bir tahtanın karşısında oturmuş düşünüyorum, kendimi, aslında geleceğimi. Zaman ne çabuk geçiyor, bir kum saati daha doluyor. Ortalarındayım şimdi saatim daha dolmadı; ama yavaş yavaş doluyor o da… Yavaş yavaş büyüyorum her geçen gün takvimden bir yaprak daha alıyor.

Lise yılları bitiyor ve asıl mücadele başlıyor. Artık kum saati daha hızlı, her şey bir anda oluveriyor. Sınav maratonu başlıyor. Hepimiz koşuyoruz. Sona ilk varan birinci olacak. Var gücümle koşuyorum, tüm kalbimle buna inanarak. Yol çok engelli, arada sırada düşüyorum ama yılmıyorum yine devam ediyorum. Sona daha çok var. Koşuyorum bitmek bilmiyor bu yol; ama hedefim orada görünüyor, evet o benim hedefim. Uğruna yollar kat ettiğim şey karşımda duruyor. O da beni bekliyormuş meğer rakiplerim de ona koşuyor. Son bir atak kaldı, evet geçiyorum o çizgiyi, geçtim sonunda o yollardan, hedefimin yanındayım artık, zorlu yollardan sonra, düşe kalka yanına geldiğim hedefim artık senin yanındayım. Sana tamamen ulaşmama iki adım kaldı. O günler gelecek ve sana tamamen kavuşacağım. Mülakat ve yazılı sınavlar. Onlarda aynı heyecanla geçmişti. Mülakatları kazanmış, yazılı sınavları geçmiştim. İnanmıştım aslında inanarak ulaşmıştım hedefime. Mutluluğu yakalamıştım artık kolay kolay da bırakacağa benzemiyordum. Harp Okuluna başlamıştım. Orada geleceğimin temellerini atıyordum. Kısa bir süre sonra subay olacağım. Hayalime kavuşacağım. Burada subay olmanın kurallarını öğretiyorlar. Günler, aylar geçti sonunda Harp Okulu bitti. Hep hayallerini kurduğum, 8. sınıfta sınavlarına giremediğim için ağladığım meslekteyim şimdi. Annemin seni beyaz üniformanın içinde görmek istiyorum dediği meslekteyim. Önceleri benim için hayal olan şimdi ise gerçek olan bir rüyadayım. Gerçek bir subay olacağım artık. Kendi ayaklarımın üstünde duracağım yardım almadan, düşeceğim düşünce kendim kalkacağım büyüyeceğim mesleğimle.

Mesleğime başlamıştım. Beyaz üniformanın içinde bir gemideydim. Uzak yollara, yeni seferlere çıkacağım. Kum saati ters döndü artık benim için yeni bir hayatın başlangıcı olarak… Uzak denizlere gidiyorum. İstediğim ve ulaştığım hedefimle. Her güzel günler yeni bir başlangıç oluyordu; güzel bir başlangıç. Zaman akıyor denizlerde geçiyor ömrüm. Yeni yeni seferlere çıkıyorum. İstediğim meslekle birlikte. Durgun denizlerde mavilikler içinde…


önceki eser / sonraki eser