Konusu
: " Kendiniz, yakın ve uzak gelecekteki yaşamınız hakkında ne düşünüyorsunuz ? "


Yazar rumuzu:zargana555
Eser sıra no:110221eser09


MUTLULUK KAPISI

İnsanlar ancak içlerindeki baskın yanı keşfedince gerçek mutluluğun kapısını açmayı başarabilirler. Bazı insanlar ise keşfettikleri üzerinde yoğunlaşırlar. İşte o insanlar, mutluluk kapısını açıp sonsuz mutluluğa doğru koşanlardır.

Mesela mimarlar. Mimarlar içlerindeki baskın yanı keşfetmişlerdir. Onların doğadaki düzeni, estetiği görebilme ve bunu eserlerine yansıtabilme yetenekleri vardır. Bende bir şeyler üzerinde düşündüğümde, keşfettiğimde, tasarladığımda içimdeki mutluluğu görebiliyorum. Bu yüzden kendimi mutluluk kapısını açmış, ama henüz içeriye adım atamamış insanlardan görüyorum. Henüz mutluluk kapısının ardından koşamasam bile orada koşabilme umudum olduğundan dolayı mutluyum.

Benim için mutluluk kapısının ardından koşabilmenin şartlarından biri mimar olmaktan geçiyor. Doğanın mükemmel uyumunu görüp, günümüz teknolojisiyle birleştirip insanların hizmetine sunmaktan. Tıpkı Mimar Sinan’ın yapmış olduğu bir caminin yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya olması, birçok mimar ve mühendisin bu caminin kilit taşının değiştirilmesi gerektiğini düşünmesi ama nasıl değiştireceklerini bulamamaları. İnceleyen adamlardan birinin kazara gizli bir bölme bulması ve o bölmede Mimar Sinan’ın oraya bir kâğıt ile kilit taşının nasıl değiştirileceğini yazması. Yıllar geçmesine rağmen bugün bile hayranlık uyandırıyor. Benim de yapmış olduğum her eser hayranlık uyandırmalı, düşündürmeli, insanlara faydalı olmalı.

Eğer ben mimarlık mesleğinde mutluysam, insanları mutlu etmeliyim. Çünkü mutluluk tek kişilik değildir. Tek başıma koşamam mutluluk kapısının ardından. Yanımda daima birileri olmalı.

Gelecekte kendimi sadece mimarlık mesleğinde çalışan biri olarak değil, aynı zamanda insanların mutluluğu için de çalışan biri olarak görüyorum ve böylece mutluluk kapısını açmış, orada mutlu ettiğim insanlarla beraber koşarken görüyorum.önceki eser / sonraki eser